• %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  %
 • BITCOIN
  333497
  % -4,65
 • %
 • ETHEREUM
  18478.11
  % -9,52

Zorunlu Trafik Sigortası Kapsamı Nelerdir

Zorunlu Trafik Sigortası Kapsamı Nelerdir

Trafiğe çıkabilmek için her araç sahibinin yaptırmakla yükümlü olduğu sigorta türü zorunlu araç sigortasıdır. Kaza sonrasında karşı tarafın maddi hasarını güvence altına alan bir sigortadır. Aracın kendisinin değil karşı tarafın zararını karşılayan zorunlu araç sigortası sadece Türkiye sınırları içinde geçerlidir. Sigortası sona eren veya sigortası olmayan araçların trafiğe çıkmaları yasaktır. Yakalandıkları zaman araçlar bağlanarak trafikten men edilir. Bu nedenle sigorta süresi dolmadan sigorta yenilenmeli sonra trafiğe çıkılmalıdır.

Bağlanan araçlar kesinlikle trafiğe çıkamaz, ceza ödeyip yollarına devam edemezler. Trafikten men edilen aracı geri almak uzun süren işlemler gerektirmektedir. İlk olarak trafik sigortası yaptırılmalı ve bağlı bulunduğu otopark görevlisine bilgi verilmelidir. Otoparkta araç bağlı olduğu sürece her gün otopark ücreti de bu arada ödenmelidir. Zorunlu trafik sigortası kaza sonrası can kaybı varsa karşı tarafın yakınlarına bir miktar para verir. Yaralanma durumlarında hastane masraflarını karşılar. Hasar durumunda hasarın derecesine göre ödenecek miktarlar yine değişir.

Plaka ile araç hasar kaydı nasıl sorgulanır ve ücretsiz hasar kaydı sorgulama nasıl yapılır?

Zorunlu trafik sigortası sorgulama, hesaplama ve fiyatları. Trafik sigortası genel şartları nedir, en uygun trafik sigortası hangisi ve neleri karşılar. Trafik sigortası cezası nedir?

Trafik Sigortası Neleri Karşılar?

zorunlu trafik sigortasi neleri kapsar, zorunlu trafik sigortasi kasko arasında ki fark nelerdir, zorunlu trafik sigortasi nasıl hesaplanır

zorunlu trafik sigortasi neleri kapsar, zorunlu trafik sigortasi kasko arasında ki fark nelerdir, zorunlu trafik sigortasi nasıl hesaplanır

Zorunlu Trafik Sigortası ile Kasko arasında ki fark; zorunlu trafik sigortası sadece kaza durumunda can kaybında tazminat öder veya yaralının sigortada anlaşmasına göre tedavi masrafları ve kusurlu taraf diğer tarafın araç hasarını karşılar. Kasko ise aracın kaza yada kaza olmadan aracın maddi hasara uğrama durumunda masrafın sigorta şirketi tarafından karşılanmasını sağlar.

Ayrıca kasko ile farkını daha iyi anlayabilmeniz için Araç Kasko Değeri Nasıl Hesaplanır konusuna bakmanızda fayda var.

arac kasko degeri hesaplama, kasko sorgulama ve kasko yaptırılırken nelere dikkat edilmeli

arac kasko degeri hesaplama, kasko sorgulama ve kasko yaptırılırken nelere dikkat edilmeli

Her yıl kaza sonrası sigorta tarafından ödenecek miktarlar değiştiği için sigortalının ödeyeceği primler de her yıl değişmektedir. Sigorta limitleri ve uygulama esasları Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenerek Resmi Gazetede yayımlanır. Zorunlu trafik sigortası yaptıran kişiye, kişi başına vefat ve tedavi, kaza başına vefat ve tedavi, araç ve kaza başına maddi hasar durumlarında poliçede yazan miktarlarda ödeme yapılır. Hasarsızlık indiriminden da faydalanılabilir.

Aracınız sigortası hakkında bilgi almak için yorum yazın uzmanlar yanıtlasın..