• %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  %
 • BITCOIN
  334379
  % -4,30
 • %
 • ETHEREUM
  18504.29
  % -9,25

Zorunlu BES Nedir BES Zorunlu Mu

Zorunlu BES Nedir BES Zorunlu Mu

BES zorunlu mu?

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ile ilgili yeni değişiklikler için düzenlemeler yapılıyor. Şuan isteğe bağlı yapılan bireysel emeklilik sistemi bundan sonra tüm çalışanların zorunlu olarak katılacağı konusunda çalışmalar yapılıyor. Bu sistemde ki düzenlemede işçiler üzerinde ne gibi değişiklikler olacak?

BES Neden zorunlu oluyor?

Zorunlu olacak bireysel emeklilik sistemin birkaç amacı var, yetersiz kalan iç tasarruf miktarını çoğaltmak, bankalar için yeni bir kazanç sistemi oluşturmak, emeklilikte harici bir gelir oluşturmak. Şuan da sistemin ne gibi amaçların gerçekleşeceği son yapılacak olan düzenlemelerden sonra netlik kazanmış olacak.

bireysel_emeklilik-nasil-cikilir

BES sistemi kimlere zorunlu olacak?

Bireysel emeklilik sistemine kamu çalışanları dışında tüm özel sektörde çalışanlar için zorunlu kılınacaktır. Yapılan düzenlemeye göre, 45 yaş üstü tüm çalışanlar ve 50’den az işçi olan iş yerlerinde çalışanlar için BES zorunlu hale gelecektir. Bu sisteme giren kişilerden belirli bir zaman, kazandıkları ücretlerden BES primi kesilecektir.

İşverenler BES için Ödeme yapacak mı?

İşverenler bu düzenlemeye göre zorunlu BES’e herhangi bir prim ödemesi yapmayacaktır. Yapılacak olan BES kesintisi sadece işçinin ücretinden yapılacaktır.

bireysel-emeklilik-devlet-katkisi

Devlet katkısı yeniden olacak mı?

Şuan da isteğe bağlı olan BES sisteminde %25 devlet katkısı bulunmaktadır. Zorunlu Bireysel Emeklilik sisteminde tekrardan devlet katkısı bulunacak fakat ilk girenlere bir kere olmak üzere 1000TL katkı sağlayacak.

BES Sisteminde maaş verilecek mi?

Sistem boyunca çalışma ücretlerinizden kesilecek olan ücretler sizlere karşılık olarak ileride taksitli bir şekilde veya tek seferde toplu ödeme olarak yapılacaktır. Bunun için belirtilen süre ve yaşı doldurmak gerekmektedir. BES sisteminde emekli olabilmek için en az 10 yıl prim ödemek ve 56 yaşını doldurmak gerekmektedir.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi ne zaman başlayacak?

01 ocak 2017 de başlayacak olan BES zorunlu mu olacak ve zorunlu BES nedir ne anlama gelmektedir. Nasıl BES ten çıkılır, BES çıkmak için neler yapılmalı maaştan ne kadar kesiliyor..

Zorunlu BES sistemi ilgili birimlerin görüşlerine sunulmuş durumdadır. Sendikalar bu durum ile ilgili sorunlarını sosyal medya üzerinden duyurduğu için devlet sendikaları dinlemedi. Bu yüzden uygulama Ocak 2017’de başlatılması planlanmaktadır.

 

YORUMLAR YAZ
 • finans para5 sene önce
 • güzel açıklayacı olmuş