• %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  %
 • BITCOIN
  323515
  % -0,43
 • %
 • ETHEREUM
  17804.03
  % -0,37

Yurtdışı Kredi Kartı Dolandırıcılığı

Yurtdışı Kredi Kartı Dolandırıcılığı

Kredi kartı ile internet üzerinden alışveriş yapanlar için yurt dışı kredi kartı dolandırıcıları büyük bir tehlike haline geldi. Kredi kartınız ile yurt dışı harcamalar yapıldığını görenler hatta kredi kartları üzerinden yurt dışı para çekimlerini fark eden kredi kartı kullanıcıları ne yapacağı konusunda şaşkın. Kredi kartı sağlayıcı bankalar, bu dolandırıcılar ile ilgili gelen şikayetleri itirazlarını çoğu zaman kabul etmiyor. Bunun nedeni ise kart bilgileri ve şifreleri ile alışveriş yapıldığından bu itirazları geri çeviriyor.

Öncelikle kredi kartı yurt dışında nasıl kullanım yapılarak nasıl dolandırılır ve en çok hangi durumlarda kredi kartı kullanıcıları mağdur oluyor buna bakalım. Kredi kartınız yurt dışı kullanımlarında en fazla 3 şekilde karşılaşılıyor. İlki ve en sık rastlanan kredi kartınıyla internetten yapılan harcamalar. İnternet üzerinden yaptığınız harcamalarda kredi kartımızın bilgileri karşı tarafa geçme ihtimali olacağından sadece bilindik ve güvendik yerlerden alışveriş yapmayı öneririz.

Diğer bir durum ise kartın kopyalanması, yurt dışında yaptığınız harcamalarda veya kartın yurt içinde bilgileriyle birlikte kopyalanması durumunda kart bilgileriyle birlikte yapılan harcamalar.

Yine en sık rastlanan konulardan birisi ise mobil cihazlarınızla uygulama satın alırken kart bilgilerinizin ele geçirilmesi yada çocuklarınız telefon yada tabletleriniz ile oyun oynarken bilmeden uygulama içi satın aldıkları kredi kartı kullanımları. Bunlar da sıklıkla karşılanan durumlar.

kredi-karti-kullanirken-nelere-dikkat-etmeliyiz

Kredi kartı sahiplerine gelen ekstreler ile ne yapacaklarını şaşırıyorlar. Bir çok şikayet platformların da gelen şikayetlere göre, yurt dışına çıkmayıp hatta pasaporta sahip olmayan kişilerin bile yurt dışından kredi kartları ile para çekildiği ve harcamalar yapıldığı yönde ve bu durumda. Bu konuda uzman kişilerin yaptığı açıklamalara göre, internet üzerinden yapılan alışverişler olduğunun altını çizerek, “Dolandırıcıların size gönderdiği bir mail ile kart bilgilerinizi çok kolay bir şekilde elde edebilirler” dedi.

Gelen Maillere Tıklamayın!

İnternet üzerinde kesinlikle kart bilgilerinizi paylaşmayınız. Yurt dışı kredi kartı dolandırıcıları, sizin bilgisayarlarınıza virüs bulaştırarak kart bilgilerinizi kopyalayabiliyor. Birçok büyük markalı alışveriş sitelerinin benzerini yaparak sizlerin oraya girmenizi sağlıyorlar. Sizde bu benzer internet siteleri üzerinden yaptığınız alışverişler ile sizin hiç farkınızda olmadan kredi kartı bilgileriniz kopyalanmış oluyor.

kredi-karti-borclarina-yapilandirma

Yurtdışı Kredi Kartı Harcamalarına Nasıl İtiraz Edilir?

Size gelen maillerde, maili açtığınız da bilgisayarınıza virüs bulaşır. Böylece dolandırıcılar sizin bilgisayar üzerinde yaptıklarınızı çok rahat bir şekilde görebilmektedir. Hatta tıkladığınız her tuşun raporları dolandırıcılara sistem tarafından otomatik olarak gönderilmektedir. Bu yöntemle sadece kredi kartı bilginizi değil, bir çok şifrenizi ve kişisel bilgilerinizi de öğrenebilirler. Bu yüzden alışveriş yapacağınız sitenin kesinlikle gerçek bir site olup olmadığından ve güvenilirliğini kontrol etmeden kart bilgilerinizi paylaşmamanız önerilir.

Kullanmış olduğunuz kredi kartının bankasına yazılı bir şekilde harcama itirazında bulunmanız gerekiyor. Banka harcamanın yapıldığı iş yerine sizin talebinizle itirazı bildirip iptal ve iade sürecini başlatır. Bu süreç 40 ile 60 gün süresinde sonuçlanır. Bazen daha da erken sonuçlandığı olabiliyor.