• %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  %
 • BITCOIN
  333633
  % -4,61
 • %
 • ETHEREUM
  18496.98
  % -9,43

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir

Sağlık giderlerinde SGK’yı aşan miktarlar için tamamlayıcı sağlık sigortası açılmaktadır. SGK özel sağlık sigortası olup ta sigortalarını aşan kısımları için hastalara tamamlayıcı sağlık sigortası ile özel sağlık hizmetlerinden faydalanmaya devam etmelerini sağlamaktadır. Böylece hasta mağdur  olmayacak, sağlık hizmeti almaya devam edecektir. Bir kısım harcamaların hasta tarafından karşılanması durumunda veya daha yüksek standartlarda sağlık hizmeti talep edilmesi durumunda tamamlayıcı sağlık sigortası ile tedavinin devam etmesi amaçlanmaktadır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

tamamlayici saglik sigortasi fiyat, tamamlayici saglik sigortasi hesaplama, tamamlayici saglik sigortasi kapsamları

tamamlayici saglik sigortasi fiyat, tamamlayici saglik sigortasi hesaplama, tamamlayici saglik sigortasi kapsamları

Özel sağlık sigortası olanların tedavi giderlerini ya sigorta şirketi karşılamakta ya da SGK’ya fatura edilmekte idi. Özel hastaneler sağlık masraflarının tamamını özel sigortaya ödettiriyordu. Yeni getirilen düzenleme ile SGK tarafından hizmet alanına alınmayan bazı harcamalar tamamlayıcı sağlık sigortası ile ödenmektedir. Tamamlayıcı sağlık sigortası isteğe bağlıdır. SGK veya özel sigorta tarafından finansmanı sağlanmayan sağlık giderlerini karşılar. İlave ücretler, konaklama otel ve diğerleri tamamlatıcı sağlık sigortası tarafından ödenebilmektedir.

Sigorta nedir ve sigortadan nasıl faydanılır?

Hasta katılım payı tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamı dışındadır. Özel sigorta şirketleri tarafından teminat konusu yapılmadığından, hasta katılım payları hastaya ödettirilmektedir. Özel sağlık sigortası kapsamına girmeyen estetik amaçlı sağlık hizmetleri, Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmamış sağlık hizmetleri, özel hastanelere ödenen ekstra ücretler ve özel oda gibi otelcilik ücretleri hastanın kendisinden alınmaktadır. Yeni Sağlık Uygulama Tebliği’ne göre reçetede sadece 4 kalem ve 1 kutu ilacın bedeli karşılanmaktadır.