Home / Sigortalar / Kasko / Sigorta Nedir

Sigorta Nedir

Sigorta Ne Demek?

Sigorta, hayatınızın herhangi bir alanında gerçekleşebilecek riskler ve akabinde doğacak zararlar için kullanılan mali araçtır. Sigorta sözleşmesi, sigorta yaptırırken hukuki olarak gerekli sözleşmedir. Bu sözleşme sigorta koşulları bulunur ve sigortayı yaptırmak isteyen kişi sözleşmeyi imzalayarak tüm bu koşulları kabul ettiğini belirtir. İnsanoğlunun tüm varlık ve girişimleri risk (riziko) adı verilen belirsizliklerin tehdidi altındadır. Sigorta riskli ihtimallerin gerçekleşmesi halinde tüm maddi hasarları karşılayarak kişinin cebini ve geleceğini garanti altına alır. Sigorta, müşterisine güven sağlar ve geleceğin planlanmasını mümkün kılar.

Bir sigorta şirketinin organizasyonu halinde bir araya gelen sigortalılar gelecekteki hasarı karşılamak için prim adı verilen bir ücret öderler. Prim tutarına, hasarlar için yapılacak ödemelerin yanı sıra, sigorta şirketinin işletme masrafları, vergiler, kar, acente komisyonları gibi kalemler de dahildir. Sigorta önceden öngörülemez risklere karşı yapılır ve maddi zararı karşılamakla yükümlüdür. Bu maddi zararların neler olduğu ve hangilerinin sigorta şirketlerinin tarafından karşılandığı sigorta sözleşmelerinde yazılıdır, imza atmadan önce şirketin size sunduğu koşulları kontrol etmelisiniz. Kumar, hisse senedi alım satımı gibi spekülatif riskler ve kanuna aykırı olarak yapılan işler için sigorta yapılmaz. Bu tarz durumlar zaten sigortanın önceliğinin aksidir yani önceden öngörülebilir.

Farklı bir sigorta türü olan Zorunlu Trafik Sigortası Kapsamı Hakkında detaylı bilgiler.

zorunlu trafik sigortasi kapsami neler, trafik sigortasi hesaplama, trafik sigortasi en uygun

Sigorta teminatının işlemeye başlaması için sigorta yaptıracak kişi ile sigorta şirketi arasında sözleşme imzalanır. Bu sözleşme koşulları ispatlar. Poliçe üzerinde sigorta şirketinin unvanı, adresi, riskle ilgili bilgiler, prim gibi bilgiler yer alır.

Günümüzde hemen hemen herkesin en az bir sigortası bulunduğu finansal ürün hakkında ne anlama geldiğini ne demek olduğunu detaylıca öğrenebilirsiniz. Sigortalı olmak nedir? nasıl faydalanılır?..

Kredi sigortası türü olan kredi hayat sigortası kapsamında alınan kredi borcu olan ölünce kredi ne olur?

Türkiye’de sigortacılık sektörü, hazine müsteşarlığı bünyesinde faaliyet gösteren Sigorta Denetleme Kurulu tarafından denetlenmekte ve Sigortacılık Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenmektedir.

BAŞLICA HAYAT SİGORTALARI;

Can sigortası; hayat sigortası, ferdi kaza sigortası, sağlık sigortası

Mal sigortaları; kasko vb. oto sigortaları, nakliyat sigortası, mühendislik sigortası, yangın sigortası

Sorumluluk sigortası, Kredi sigortası, Hukuki koruma sigortası, Konut Sigortası

Sigorta türlerinin hepsi zorunlu değildir. Ülkemizde başlıca zorunlu sigortalar trafik sigortası ve DASK (deprem) sigortasıdır.

Mevcut sigortalar ve kendi sigortanız hakkında sorularınızı yorum olarak yazın uzmanlar cevaplasın..

Bir önceki yazımız olan Plaka ile Araç Hasar Kaydı Sorgulama başlıklı makalemizde plaka ile araç hasar kaydı öğrenme, plaka ile araç hasar sorgulama ve plaka ile araç hasar sorgulama tramer hakkında bilgiler verilmektedir.

About Milliyet Finans

Check Also

Bireysel Emeklilikte Yeni Dönem

Bireysel Emeklilik sistemi için yapılan değişikliğin kanun kapsamında özel sektörde ve kamu da çalışanların 45 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir