• %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  %
 • BITCOIN
  323499
  % -0,57
 • %
 • ETHEREUM
  17769.08
  % -0,95

Rotatif Kredi Nedir Nasıl Hesaplanır

Rotatif Kredi Nedir Nasıl Hesaplanır

Vadesi en fazla 12 ay olan ve bankalar tarafından ticari nitelikli kullandırılan kredilere rotatif kredi denilir. Rotatif krediler banka tarafından tesis edilmekte olup, vade süresince istenilen zamanda kullanılır veya istenilen zamanda kapatılır. Rotatif kredilerin faiz ödemeleri dönem sonlarında yapılır. Teminat olarak kredi vadesini geçmeyen çekler, gayrimenkul ipoteği veya firma ortaklarının kefaleti gösterilebilir. Çeklerin kontrolü banka tarafından yapılır ve uygun görülme durumunda rotatif kredi verilir.

Rotatif Kredi Nedir?

Teminat olarak verilen çeklere banka tarafından marj uygulaması yapılması durumunda, çeklerin rotatif kredi tutarından yüzde 10 ila 20 arasında değişen oranlarda daha fazla çek istenebilir. Tedbir amaçlı yapılan bu uygulamada amaç, ödenmeyen çeklere karşın teminat açığının oluşmamasını sağlamaktır. Bunun yanında çeklerin parçalı olması istenir. Yani tek müşterinin değil farklı müşterilerin çekleri banka tarafından istenir. Rotatif kredi faizleri gün sonundaki borç bakiyesi dikkate alınarak hesaplanır. Mart, Haziran, Eylül ve Aralık ayı sonunda tahakkuk eden faizler en son Aralık ayında ödenir.

rotatif kredi nasıl hesaplanır, rotatif kredi faiz oranları nedir, rotatif kredi hangi şartlarda alınır

rotatif kredi nasıl hesaplanır, rotatif kredi faiz oranları nedir, rotatif kredi hangi şartlarda alınır

Rotatif kredi nedir ve faiz oranları nasıldır? rotatif kredi veren bankalar hangileridir? rotatif kredi faiz hesaplaması oluyor. rotatif ticari kredileri ne demek..

Kredi faizleri dönem sonlarında kredinin bağlı bulunduğu cari hesaptan alınır. Ödemedeki gecikmeler hemen Merkez Bankası tarafından kayıt altına alınır. Faiz tahakkuk ettiğinde banka tarafından noter aracılığı ile kredi hesabı ekstresi krediyi kullanan şirkete gönderilir. Firma belli bir süreye kadar ekstreye itiraz edebilir. Rotatif kredi bankalar tarafından Borçlu Cari Hesap olarak tanımlanmakta, faizleri bankalar tarafından daha önce bilgi verilmek şartı ile değiştirilebilmektedir.