• %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  %
 • BITCOIN
  331930
  % -5,09
 • %
 • ETHEREUM
  18262.04
  % -10,90

Ölen Kişinin Kredi Borcu

Ölen Kişinin Kredi Borcu

İhtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi bireysel finansman kategorisinde değerlendirildiğinden, banka tarafından kredi kullanan kişi hayat sigortası ile sigortalanmaktadır. Bazı bankalar poliçe düzenlerken bazı sağlık problemlerini geçiştirerek, sağlık problemi yok şeklinde poliçe imzalatabilmektedir. Bu durumda kanser veya tansiyon hastası birinin bu hastalıklardan vefatında, poliçede hastalık belirtilmediğinden dolayı sigorta şirketi kredi borcunu ödemez. Bu nedenle poliçeye mutlaka kronik hastalıklar ekletilmeli ve sonra imzalanmalıdır.

Hastalıkların poliçeye eklenmesi en fazla yüzde 40 fazla sigorta bedeli ödemenizi gerektirse de, kötü bir durumla karşılaşıldığında bu miktar çok cüzi kalacaktır. Ölen kişinin kredi kullandığı sırada bir hastalığı varsa, sigorta poliçesinde bu hastalık belirtilmemişse ve söz konusu hastalıktan ölüm olursa sigorta şirketi ölenin kredi borcunu ödememektedir. Kanser tedavisi gören bir hastanın kredi kullanması ve sigorta poliçesinde hastalığını belirtmemesi durumunda sigorta şirketi bu durumu kendi lehine kullanmakta ve poliçede belirtilmediği için kredi borcunu ödememektedir.

Ölen Kişinin Kredi Hayat Sigortası

Beklenmeyen bir nedenle gerçekleşen ölümlerde, mesela kaza veya gripten ölme durumunda sigorta şirketi ödeme yapmaktadır. İntihar ile gerçekleşen ölümlerde ise sigorta şirketi ödeme yapmayı kabul etmemekte, kredi borcu yasal varislere geçmektedir. Sigorta şirketi kredinin toplam tutarını sigortaladığından dolayı bankaya tamamını ödemekte, daha önce ödenmiş taksitleri ölenin varisleri tarafından bankadan geri alınabilmektedir. Bu nedenle, herhangi bir hastalığı olan kişinin kredi alırken sigorta poliçesine hastalığını eklettirmesi varislerinin lehine olacaktır.

Sigorta nedir ve sigortadan nasıl faydanılır? 

Ölen Kişinin Kredi Borcu ve Reddi Miras

Ölen kişinin borçlarına ilişkin reddi miras nasıl olur? Ölen kişinin kredi ve kredi kartı borçları ne olur? Ölen kişinin kredi hayat sigortası nasıl devreye girer? Ölen kişinin kredi ve kredi kartı borçları silinir mi?

Ayrıca yeni düzenlemeler sonrası kredi çeken kişinin ölmesi durumunda sigortası yoksa veya sigorta kapsamında değilse kredi borcu bu durumda varisler borçlu olan kısmı ödemek durumundadır. Eğer ki varisler borcu ödemek istemezse varislik hakkından cayabilir yani reddi miras yaptırabilirler. Böylelikle ölen kişinin kredi borcu hem varisleri ödemek zorunda kalmaz ancak ölen kişinin mal varlığından da hak sahibi olamaz. Bu yüzden en güzeli kredi çekerken sigorta yaptırmak olacaktır.