• %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  %
 • BITCOIN
  334723
  % -4,63
 • %
 • ETHEREUM
  18646.64
  % -8,86

Krediler Düşecek Mi

Krediler Düşecek Mi

İhtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi faiz oranlarında Mayıs ve Haziran aylarında düşüş beklenmektedir. Mayıs ayı itibarı ile başta konut kredisi olmak üzere diğer kredilerde faiz oranlarının yüzde1’in altına düşmesi öngörülmektedir. Merkez Bankası ve hükumetin müdahalesi ile beklenen bu düşüşün bazı uzmanlarca yüzde 0,60 a kadar düşeceği tahmin ediliyor. Mayıs ve Haziran aylarında ev, ihtiyaç ve taşıt kredisi almak isteyenler kredilerini alıp, faiz oranları düştüğünde yeniden yapılandırabilecekler.

Son günlerde piyasalar nefesini tutmuş durumdadır. Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurul toplantısında çıkacak karara göre faiz oranlarının düşüp düşmeyeceği kesinleşecek. Faiz indirimi kararının verilmesine kesin gözü ile bakılmasına rağmen, alınacak karar heyecanla beklenmektedir. Özellikle konut kredisi kullanacak olanların merakla beklediği kararda, çıkacak kararla konut kredisi faiz oranlarındaki düşüş kredi almak için bekleyen birçok vatandaşı yakından ilgilendiriyor.

Konut Kredisi Faizleri Düşecek Mi?

Özellikle son zamanlarda 1.20-1.25 civarı seyreden konut kredi faiz oranları, çok yüksek bulunmuş ve kredi almak isteyenler için caydırıcı olmuştu. Ev almak isteyenler ev alamamaktan şikayet ederken, inşaat sektörü de satış yapamamaktan şikayet eder olmuştu. Faiz oranlarının yüzde 1’in altına düştüğü dönemlerde satışların iyi olduğunu söyleyen gayrimenkul sektör temsilcileri, yüzde 1 sınırının psikolojik sınır olduğu görüşündedir. Şu anda en düşük konut faiz oranı yüzde 1.13 olup, havaların ısınması ve yazın gelmesi ile yüzde 1’in altına düşmesi beklenmektedir.

faizler-ne-zaman-duser

En uygun kredi kullanımı kredi faizlerinin düşmesini bekleyerek kullanmak. Özellikle ev alırken konut kredisi faiz oranları düşmesini beklemek size uzun vadede kar sağlayacaktır. İhtiyaç ve konut kredisi faizleri ne zaman düşer? Faiz oranları düşmeden konut kredisi kullanıp daha sonra düşük faizle yapılandırma olur mu?

Kredi Başvurusunda Gerekli Evraklar

Ayrıca bankaların faiz oranları düşürmekte zorlanması nedeniyle konut satışı yapamayan yada satış hızını kendi beklentilerinin altına düşen büyük inşaat şirketleri artık bankalara alternatif olarak kendileri kalan borçlarını düşük faiz ile taksitli ödeme koşulu getirerek konut almak isteyenlere alternatif krediler sunmakta. Bu durum bankaların en uzun ve en karlı ürünü olan konut kredisi kullanımını gelecek zamanlar için zorluk çıkaracağından faiz oranlarının kısa sürede düşmesi beklenmekte.