• %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  %
 • BITCOIN
  334273
  % -4,36
 • %
 • ETHEREUM
  18566.78
  % -9,09

Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Kredi kartı kullanmanın birçok avantajı bulunmaktadır. Bunların yanında kredi kartı kullanırken dikkat edilmesi gereken önemli konular da mevcuttur. Avantajlarından en önemlisi yanınızda sürekli para taşımak zorunda kalmamanızdır. Kredi kartı ile yapılan alışverişlerde taksit imkanı daha kolay olmakta üstelik puan kazanılarak puanlar paraya çevrilebilmektedir. Kredi kartının kötüye kullanılması durumunda da kartınız size kardan çok zarar getirecektir. Gelirine göre ödeyebileceğinden fazla harcama yapılması durumunda kredi kartı ödemeleri aksayacak, kredi puanınız düşecektir.

Dikkat edilmesi gereken en önemli konu kredi kartı şifrelerinin doğum günü gibi bilinen rakamlar değil, bilinmesi zor rakamlardan seçilmesi gerektiğidir. Kredi kartınızı ele geçiren birinin kartınızı kullanmak istediğinde ilk deneyeceği rakamlar doğum tarihiniz olacaktır. En fazla 2 hanesini şifreniz de kullanabilir, şifrenizi hatırlamayı yine kolaylaştırabilirsiniz. Şifrenin başkaları tarafından paylaşılması da yapılmaması gereken ikinci önemli konudur. Özellikle ATM kuyruklarında yardım yaklaşanlara şifrenizi söylemeniz halinde hoşunuza gitmeyen şeyler yaşamanız kaçınılmazdır. Aynı zamanda kart şifreleri bir yerlere not edilmemelidir.

Tüm bunların yanı sıra kredi kartı ile dolandırıldığınız da yada herhangi bir şekilde kartınızdan bilginiz dışında harcamalar yapıldığını gördüğünüzde yapılması gereken işlemler ile ilgili bilgiler alabilirsiniz..

Kredi Kartı Kullanımları

kredi karti kullanimi

Kredi kartı kullanırken dikkat edilmesi gereken konular, kredi kartı kullanımı ve borcu, kredi kartı dolandırıcılığına ilişkin bilgiler, kredi kartı kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

kredi-karti-dolandiriciligi-copy

Kredi kartı ile internetten alışveriş yaparken, güvenli olmayan sitelere kart numaranız girilmemeli, güvenilir sitelerden alışveriş yapılmalıdır. Ayrıca bir çok banka kredi kartının yanı sıra sanal kredi kartı hizmeti de vermektedir. Kullandığınız bankanın internet bankacılığı aracılığıyla sanal kredi kartı oluşturabilir ve alışverişlerinizi daha güvenli hale getirebilirsiniz. Çalıntı durumunda vakit kaybetmeden hemen bankaya bilgi verilerek kart kullanıma kapatılmalıdır.

kredi-karti-borclarina-yapilandirma

Kredi kartı limitine göre değil, gelire göre harcama yapılmalı, sadece asgari ödemesi değil borcun tamamı her ay ödenmelidir. Yeni yasal düzenlemelere göre tüm bankalardaki kredi kartı limiti aylık gelirinizin 4 katını aşamıyor. Ayrıca son bir yıl içerisinde gelen ekstre borcunuzun 3 kez minimum ödenmesi durumunda kredi kartınız alışveriş yapması son ektre borcunun tamamı ödeninceye kadar kısıtlanıyor. Aksi takdirde biriken borç sizi sıkıntıya sokacaktır. Hesap kesim tarihlerine dikkat edilmeli, zamanında ödeme yapılmalıdır.

Sorularınızı yorum ile yazın kredi kartı uzmanları anında cevaplasın..