• %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  %
 • BITCOIN
  579429
  % 0,43
 • %
 • ETHEREUM
  35541
  % -1,16

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Mağdurları Ne Yapmalı

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Mağdurları Ne Yapmalı

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Mağdurları Ne Yapmalı

İnternet üzerinden yaptığınız güvensiz sitelerde kredi kartı bilgileriniz kopyalanabilir ve sonrasında sizin haberiniz olmadan alışverişlerde veya nakit çekimlerde kullanılabilir. Aynı zamanda size gönderilen maillerde bulunan virüs yazılımları ile bilgisayarınıza virüs bulaşabilir ve bu virüslerin aracılığı ile bilgisayar da yaptığınız her şeyi virüs otomatik olarak dolandırıcılara göndermektedir. Sadece kredi kartı bilgileri değil bu yöntem ile birçok kişisel bilgilerinizi de ele geçebilirler. Bu tarz durumları yaşamamak adına güvenli olmayan sitelerden alışveriş yapmamanız ve nereden geldiği belli olmayan E-postaları da açmadan hemen silmeniz gerekmektedir.

Yurt dışında kredi kartı dolandırılan kişi izlemesi gereken yollar

Bu tarz mailleri yanlışlık ile açtığınız da veya bilgisayarınıza virüs bulaştığını düşündüğünüzde kredi kartınızı iptal etmeniz sağlıklı olacaktır. Kredi kartını yenilemek çok zor bir işlem değil fakat dolandırıcıların harcamaları sonunda ödeyeceğiniz paralar sizin emeklerinizin boşa gitmesi demektir.

Kredi kartı dolandırıcı mağdurları ne gibi işlemler yapmalıdır?

İlk olarak yapılacak işlem hangi banka kredi kartı kullanılıyor ve dolandırıldıysanız bankanızı arayıp kredi kartınızı iptal ettirmek olmalıdır. Ardından görüşme yaptığınız kişiye harcamaların size ait olmadığını muhakkak belirtmeniz gerekiyor. Bu harcamalara nasıl itiraz edeceğinizi sorduğunuz zaman müşteri temsilcisi sizi yönlendirecektir. Bu konuda en doğru ve en güncel bilgiyi yine müşteri temsilciniz size verecektir.

Bunların yanı sıra peki bizler kredi kartı kullanırken nelere dikkat etmeliyiz? işte tüm detaylar..

kredi karti kullanirken nelere dikkat etmeliyiz

Kredi kartı ile dolandırıcılara mağdur olan kişilerin ayrıca polis veya Cumhuriyet savcılığına giderek yazılı bir dilekçe ile şikâyetini belirtmeleri gerekmektedir. Bu durumda polis incelemeye aldığı konu ile ilgili Cumhuriyet başsavcılığından soruşturma talimatı alarak konu hakkında soruşturma başlamaktadır.

Kredi Kartı Dolandırıcılığında yapılması gerekenler ve itiraz nasıl edilir. Kredi kartı dolandırıcılığında banka sorumlulukları neler ve para iadesi süresi nedir?

Bu soruşturma başlatılmadan önce yapacağınız dilekçe de bu konu ile ilgili tüm kanıtlarınızı sunmanız gerekmektedir. Sunduğunuz kanıtlar tanıklar, yazılı ve görsel belgeler, konuşma kayıtları gibi birçok kanıt içeren belgeyi sunabilirsiniz. Tüm bu yapılacak işlemler belirli kriterlerden geçerler ve bu tarz dolandırıcıları ispatlamak oldukça zordur. Bu yüzden sizin sunacağınız kanıtlar ile polislerin yapacakları araştırmalarda yardımcı olacak ve konunun çözülmesinde önemli bir rol oynayacaktır.

Bu işlemler sonrasın da yapılacak olan soruşturma süresi uzun olabilir, bankaların bu konu hakkında şikâyetlerin geri çevirdiğini söylemekte fayda var o yüzden bu gibi dolandırıcı şikayetleri başvurularını bahsettiğimiz gibi polis veya Cumhuriyet savcılığına yapmanız gerekmektedir.

Kredi kartı dolandırıcılığı mağduru olanlar ve sorusu olanlar yorum ile yazsın kredi kartı uzmanlarımız anında yanıt versin..

YORUMLAR YAZ
 • Fatma koz3 sene önce
 • Hem kredi kartı hemde direk hesabiha girip havale yapmışlar banka harcama itirazimi red ediyor nasıl bir yol izlemeliyik

 • Cihangir Ercan3 sene önce
 • bankalardan bu paramı alabilirmiyim