• %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  %
 • BITCOIN
  334399
  % -4,29
 • %
 • ETHEREUM
  18491.39
  % -9,26

Kredi Kartı 72 Ay Yapılandırma

Kredi Kartı 72 Ay Yapılandırma

Kredi Kartı 72 Ay Taksit Yapılandırması

İhtiyaç ve tüketici kredileri için geçerli olmak üzere, sadece bir defa geçerli olmak üzere yapılacak olan kredi kartı 72 ay taksit yapılandırması ile ilgili detaylar açıklanmaya başladı. Bu yapılandırmadan yararlanmak isteyen kişilerin bulunan kredi borçları veya kredi kartları borçları yasal takibe girmemiş olması gerekmektedir. Takibe giren borçlarınız için 72 ay taksit yapılandırılmasından yararlanılmamaktadır.

Yapılan bu yasa gereği, sadece ihtiyaç kredilerine borç yapılandırılması yapılmaktadır. Taşıt ve konut kredileri olanlar kesinlikle bu yapılandırmadan yararlanamamaktadır. Yürürlüğe giren ve Bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu tarafından düzenlenen, kredi kartı ve kredi borçları kapsamında düzenlenen yönetmelik koşulları bankalara belirtmiştir.

kredi-alirken-nelere-dikkat-edilmelidir

Bankalar arasında yapılan sözleşmelere göre tüketiciye banka tarafından tüketiciye kendisinin istemiş olduğu vade ve taksit imkanları sunmaktadır. Bu yapılandırma konusu ile ilgili, kanunda herhangi bir vade belirtilmemiştir.

Kredi Kartı Yapılandırma Hesaplaması

Örnek olarak 4.000 TL kredi kartı borcu olan biri için,

Borcunu 48 aylık kredi kartı yapılandırmasından yararlandığında bankaya ödemesi gereken tutar 5.900TL

Borcunu 72 ay kredi kartı yapılandırması yaptığında ise bankaya geri ödeme tutarı 7.000TL’dir.

ogrenciye kredi karti veren bankalar hangileridir, üniversite öğrencilerine kredi kartı veren bankalar

ogrenciye kredi karti veren bankalar hangileridir, üniversite öğrencilerine kredi kartı veren bankalar

Takibe düşen kredi kartı borçları temerrüt faizi ile yapılandırmadan yararlanacak olanlar bu durumda geri ödemeleri 2000TL civarında artma gösterecektir. Bu duruma düşmemek adına, yapılandırma yapmanız sizin kesinlikle yararınıza olacaktır. 8.000TL olan borcunuzu, 270 TL’lik taksitler ile 36 ay ödemek yerine 48 ay öderseniz 200 TL civarında taksitler ile ödeme yaparak, kendinizi maddi olarak rahatlatmış olacaksınız.

Konu hakkında en çok sorulan sorulardan biri ise Kredi kartı 72 ay taksit yapılandırması ne zaman çıkacağı. Yapılandırma ile ilgili yasa çıkmış ve resmi gazetede yayınlanmıştır. Bankaya giderek borçlarınızı yapılandırabilirsiniz. Unutmayın ki, takibe giren borçlarınız için bu yapılandırmadan yararlanamıyorsunuz.

kredi karti kullanirken nelere dikkat etmeliyiz

kredi karti kullanirken nelere dikkat etmeliyiz

Ancak en önemli nokta yasa 26 Eylül de çıktığı için kredi kartı borçlarınızın 26 Eylül 2016 ve öncesi harcamalarınızın ödenmemiş borçları taksit yapılabilmektedir. Yani 26 Eylül 2016 tarihinden sonra ki harcamalarınızın ödenmemiş borçları taksit yapılamaz. Faiz oranları ise taksit sayısına göre %1,40 ile %1,99 arasında değişkenlik göstermekte. Taksit tarihleri arttıkça faiz oranları daha da düşecektir.

Yapılandırma kapsamında kullanıcıların kredi skoru etkilenir mi? Hayır. Çünkü yapılandırma devletin kanun hükmünde kararname ile vatandaşların borçlarına bir ödeme kolaylığı olması için yasa kapsamında müşterilerin kendi tercihlerine bırakılmıştır. Bu yasa kapsamında taksitlendirme yapıldığında kredi siciliniz olumsuz etkilenmez ve kredi kartınız alışverişlerde kullanmaya devam edebilirsiniz.