• %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  %
 • BITCOIN
  684298
  % 1,89
 • %
 • ETHEREUM
  51535
  % 2,28

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekiyor

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekiyor

Her bankanın kredi kullandırma şartları kendi aralarında farklı olabilir ancak kredi konusunda genel olarak izlediği politikalar istisnasız birbirleriyle aynıdır. Banka kredi verirken kendi kârını da düşünmek zorundadır. Bunun için kredi verdiği müşterinin işinde, maaşında, birikimlerinde düzenlilik ister. Banka kredi vermeden önce kredi puanınızı, maaşınızı kontrol ederek veriyor zaten. Düzenli bir gelirinizin olduğunu gördükten sonra ancak kredi imkânı sağlayabiliyor.

Düzenli bir gelirin olduğunu gösteren kanıt ise düzenli ödenen SSK primleri ve maaş bordrosudur. Kaç ay sigortalı olmanız gerektiği bankadan bankaya değişen bir konu olabiliyor. Genellikle uygun görülen zaman dilimi 4-6 ay arasıdır. İşe girdiğiniz ay ilk sigortanızın ödenmesiyle birlikte maalesef kredi çekemezsiniz çünkü banka sizin işyerinizde çalışma sürekliliğinize inanmaz. Aylık tahsilatlarının düzenli yapılmayacağını düşünürler ve bu durum bankayı zor duruma sokacağından kredi verecekleri müşteride güven ararlar.

Özel sektörde asgari ücretle çalışanlar ne kadar kredi çekebilir detaylıca bakabilirsiniz..

Güveni SSK primleriyle sağlarsınız. Bir işte çalışmıyorsunuz, sigortanız yok ancak kefiliniz ve birikiminiz var. Bu tarz bir durumda yine de kredi çekemezsiniz. İlla resmi belgeli görünmek yani sigortalı olmak durumundasınız. Ancak aynı durum işverenler için geçerli değildir. İşverenler SSK’lı olmadığı için onlar yatırımlarını, birikimlerini, işletmelerinin geliri gideri gibi ilgili istenilen belgeleri bankaya göstermek durumundadır.

İşe Yeni Başlayan Ne Zaman Kredi Çekebilir?

Genel itibariyle eğer ki kamu da yeni işe girmiş çalışıyorsanız daha önce hiç kredi ve kredi kartı kullanmadıysanız genelde ilk maaştan sonra kredi kullanabilirsiniz. Ancak özel sektörde işe başlamışsanız ve öncesinde hiç kredi ve kredi kartı kullanmadıysanız bu durumda hiç bir banka size kredi kullandırma konusunda sıcak bakmayacaktır. Çünkü sizin ödemelerinizi referans alacak bir geçmiş göremez ve özel sektör olduğundan olası işsizlik durumunda kendi kullandırmış olduğu krediyi riske atmış olacaktır. Böylesi durumlarda bankalar genelde 6 sigortalı kalmasını bekleyebilir. Maaş aldığınız bankadan kredi başvurusunda bulunmanız faydanıza olacaktır.

Özel sektör yeni işe giren birisi eğer daha öncesinde hiç kredi kartı ve kredi kullanmamışsa ilk olarak kredi kartı alıp 3-4 ay kullanım yaparak bankaya ödeme referansı oluşturabilir. Çünkü kredi kartı onaylanması krediye göre çok daha kolay ve banka için daha az risklidir. Kredi kartına düzenli ödemeler yaparak kredi alma imkanını kolaylaştırabilirsiniz. Böylelikle bankaların ödemede düzenlilik göreceğinden krediyi verme olasılığı artmış olacaktır.

Kredi çekmek için bankaların sigorta süresi ne kadar, 2 aylık veya 3 aylık sigortalıya kredi çıkar mı? Kredi ve Kredi kartı almak için gerekli şartlar nelerdir?

Kredi başvurusu yapmadan önce kredi başvurusunda gerekli evraklar yazısına bakınız.

Bankanın kredi verirken asıl amacı borcunu son ödeme tarihini geçirmeden düzenli ödeyebilecek kişilere ulaşmak ve sürekli müşteri kazanmak, bu müşteriler üzerinden kendi kârlarını sağlamaktır. Eğer sigorta süreniz henüz dört ayı doldurmadıysa kredi size çıkmayacaktır ve kredi puanınız da düşecektir. Bu durumda sigorta sürenizi doldursanız dahi kredi puanınızı düşürdüğünüzden dolayı banka size kredi imkanı sağlamayabilir. Bazı internet sitelerinde çalışmadan bankalardan kredi çekebilirsiniz konulu haberler okuyorsanız böyle şeylere inanmamanızı rica ederiz zira bu mümkün değil.

Krediniz onaylanmıyorsa uzmanlardan destek almak için sorunuzu yorum kısmına yazarak bize iletin anında yanıtlayalım..

YORUMLAR YAZ
 • ufuk3 sene önce
 • finansbanktan maaş almaktayım fakat ek hesap talebinde bulundun kredi talebinde bulundum ama onaylanmadı ziraat bankasına talepte bulundum kredi kullandım kredi kartı aldım ek hesap açtırdım neden maaş aldığım banka bana onay vermiyor