• %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  %
 • BITCOIN
  683660
  % 1,73
 • %
 • ETHEREUM
  51476
  % 2,12

Kredi Çekerken Nelere Dikkat Edilmeli

Kredi Çekerken Nelere Dikkat Edilmeli

Dönem-dönem faizlerin düşmesi kredilere olan talebi arttırmakta, özellikle ihtiyaç kredisinde artış yaşanmaktadır. Yapılan araştırmalara göre bankalardan çekilen kredilerin yüzde 75’ini ihtiyaç kredileri oluşturmaktadır. Faizlerin düşmesi konut kredi talebini de arttırmakta, ev almak için toplu parası olmayanlar konut kredisine başvurmaktadır. Bazen tatil amaçlı bazen de birikmiş borçları kapatmak için çekilen krediler ilk etapta tüketiciyi rahatlatsa da sonraki dönemlerde sıkıntılara yol açmaktadır. Bu nedenle kredi çekerken ‘nelere dikkat edilmeli’ konusu iyi araştırılmalıdır.

kredi-cekerken-nelere-dikkat-edilmeli

Kredi çekmeden önce gerek kişinin gerekse bankanın yapması gereken şey bütçe değerlendirmesidir. Aylık maksimum ödenecek taksitlerin dikkatli belirlenmesi ve kredi vadesinin de ona göre seçilmesi gerekmektedir. Ödemede yaşanacak sıkıntılar kredi notunun düşmesine neden olmaktadır. Bu da ilerleyen zamanlarda yeni bir kredi alırken tüketicinin karşısına çıkmaktadır. Kredi almadan önce bankaların kredi şartlarını karşılaştırmak ve gelire en uygun bankayı seçmek mantıklıdır. Sıfır faizli veya masrafsız denilen krediler iyi araştırılmalı, tüketiciye olan maliyeti netleştirilmelidir.

kredi-alirken-nelere-dikkat-edilmelidir

İhtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi çekerken nelere dikkat edilmeli. Kredi başvurusu öncesinde kredi sürecinde yapılması gereken önemli noktalar.

İhtiyaç durumunda illa eğitim veya otomobil kredisi zorunluluğu yoktur. Maliyet hesabı neticesinde en uygun bankadan alınan ihtiyaç kredisi ile sorun halledilebilir. Borçları yeniden yapılandırmak için mutlaka banka ile iletişime geçilmeli, bankaya açıkça durum anlatılmalıdır. Bu durumda banka ilave borç değil eski borcun yapılandırılacağı izlenimini edinerek yeni krediyi onaylayacaktır. Hayat sigortası talep eden bankalara sigorta istenmediği de belirtilebilir.