• %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  %
 • BITCOIN
  579723
  % 0,72
 • %
 • ETHEREUM
  35523
  % -1,20

Kredi Borcu Varken İkinci Kredi Çekilir Mi

Kredi Borcu Varken İkinci Kredi Çekilir Mi

Kredi ödemeleri devam ederken ikinci bir kredi çekilebilmesi için bankaların aradığı bazı şartlar bulunmaktadır. Hali hazırdaki krediye ilave olarak ikinci bir krediye ihtiyacı olanların ilk yapması gereken şey, bankaya her iki krediyi de rahatlıkla ödeyebileceğini ispatlayan bir gelir belgesinin sunulmasıdır. Bankalar çekilen kredi tutarının gelirin en fazla yarısı olma şartı istediğinden, iki kredi ödemesinin toplamının yine gelirin yarısı kadar olması gerekmektedir. Yani ikinci krediyi çekebilmeniz ilk olarak gelirinizle ilgilidir.

Krediniz varken kredi çekebilirmiyim yani kredi üstüne kredi çekilir mi açıklıyoruz. Aynı bankadan ikinci kredi çekilebilir mi? İhtiyaç kredisi varken konut kredisi çekilebilir mi? İki ayrı bankadan iki kredi çekilebilir mi?

İkinci krediyi rahat çekebilmek için ilk kredinin ödemelerinde problem yaşanmamış olması, düzenli ödemelerin yapılması şartı bankalar tarafından aranan ilk şarttır. İlk krediyi ödemede zorlanan birisinin ilave olarak ikinci bir krediyi alması zor olabilmektedir. 300 lira kredi ödemesi varken ilave olarak 300 lira ödemeli ikinci bir krediyi isteyen birinin, en an 1.200 liralık bir gelir belgesini bankaya ibraz etmesi zorunludur. Yani toplam ödemelerin aylık gelirin yüzde 50’sini geçmemesi şartı aranmaktadır.

İkinci Kredi Nasıl Çekilir?

kredi borcu varken ikinci kredi cekilir mi, ihtiyaç kredisi varken konut kredisi çekilir mi, kredi varken kredi çekmek, aynı bankadan ikinci kredi çekmek

kredi borcu varken ikinci kredi cekilir mi, ihtiyaç kredisi varken konut kredisi çekilir mi, kredi varken kredi çekmek, aynı bankadan ikinci kredi çekmek

İkinci krediyi aynı bankadan alma zorunluluğu yoktur. İlk kredi ile aynı konuda da olmayabilir. Önemli olan iki kredinin aylık toplam taksitinin gelirin yarısını geçmemesidir. Aynı bankadan ikinci kredi almanın avantajları olduğundan, ilave kredinin aynı bankadan alınması tavsiye edilir. Başka bir bankadan alınacaksa yeni bankadan alınacak kredi ile eski kredi kapatılarak yeni kredi ile devam edilebilir. Tüm bu şartları yerine getiren tüketicilerin ikinci krediyi almaları kolay olmaktadır. Ancak ilk çektiğiniz krediyi kapatmamanız borcuna devam etmeniz sizin avantajınıza olacaktır. Çünkü kredilerin ödemeleri ilk taksitleri önce ağırlıkta faizini öder düşük miktarda ana parasını öder. Bu yüzden ikinci çekeceğiniz kredi ilk çektiğiniz krediyi kapama koşuluyla olursa zaten hali hazırda neredeyse faizinin büyük bölümünü ödediğiniz ilk kredinize tekrar faiz ilave etmiş olacaksınız bu da size matematiksel olarak zarar ettirmiş olacak.