• %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  %
 • BITCOIN
  685494
  % 2,27
 • %
 • ETHEREUM
  51582
  % 2,30

Faizsiz Konut Kredisi Nasıl Alınır

Faizsiz Konut Kredisi Nasıl Alınır

2017 yılı Şubat ayında konut kredilerinde değişikliğe gidildi. Eskiden bankalar konut kredisinde 10 yıl vade verirken artık bu süre 20 yıla yanı 240 aya çıkarıldı. Bununla birlikte 60 ay yani 5 yıl vade ile kredi alan kişilere de faizsiz kredi imkanı sağlandı. Peki faizsiz kredi nasıl alınır ve hangi bankalar faizsiz kredi vermektedir? 

Ülkemizde bir çok kişi peşin parası olmadığı için bankalardan konut kredisi çekerek ev sahibi olmaktadır. Neredeyse herkes bu şekilde ev sahibi olduğu için devlet bankaların konut kredilerini düşürmelerini sağladı ve kredi vadelerinde de değişikliğe gitti. Bu değişiklerle birlikte en fazla 120 ay yani 10 yıl vade ile konut kredisi çekebilirken, artık 20 yıl yani 240 ay vade ile konut kredisi çekilebilmektedir. Bununla birlikte 10 yıl vade ile konut kredisi faizleri de aşağı çekilmiştir. Bu yenilikte yapılan en güzel değişiklik ise 60 ay yani 5 yıl süre ile konut kredisi alan kişiler bankalara hiç faiz ödemeyecektir.

Ev kredisi alırken nelere dikkat edilmeli, ev kredisi için hangi şartlar gerekir, en uygun ev kredisi veren bankalar hangileri?

Öncelikle hem devlet hemde güçlü ve yerel inşaat şirketleri konut satışlarını oldukça fazla önemsemektedir. Konut satışlarının yavaşlaması demek ülkenin istihdam ve gelişim anlamında ciddi yavaşlık katmaktadır. Çünkü konut satışları ve devam eden inşaatler doğrudan en az 50 farklı iş alanının kendilerini devam ettirmesi ve buralarda çalışanların gelir kaybı yaşamayıp alım gücü ile ülke ekonomisine ciddi katkıları bulunmaktadır. Bir nevi ülkemizde inşaat sektörü ve konut satışları ekonominin lokomotifi diyebiliriz. Bu yüzden satışların yavaşladığı zaman devlet anında müdahale ederek gerek banka faizleri gerek kendi konut satışları (toki vb.) sektörü diri tutma çabaları olmaktadır.

60 AY VADELİ KONUT KREDİSİ ŞARTLARI

Bankalar Emlak GYO kararlarına göre Şubat 2017 yılında itibaren 60 ay vade ile kredi çeken kişilere faizsiz kredi vermektedir. Faizsiz kredi alabilmek için bizden tek şart talep edilmektedir. Alacağınız konutun fiyatının en az 100’de 25’lik kısmını peşin ödemeniz gerekiyor. Bu peşinatı ödediğiniz taktirde 60 ay sıfır faizli kredi alabileceksiniz. Ama eğer 100’de 25’ten daha az peşinat öderseniz, o zaman ödediğiniz miktara göre faiz oranları değişecektir. 100’de 25 peşinata ne kadar yakın bir ödeme yaptıysanız, o oranda faizlerde 60 ay vade için düşük olacaktır.

Eğer banka şartlarını sağlıyorsanız ve alacağınız konutun 100’de 20’i kadar peşinat ödeme imkanınız varsa;

 1. Garanti Bankası
 2. Halkbank
 3. İş Bankası,
 4. Vakıf katılım,
 5. Vakıfbank,
 6. Ziraat Bankası,
 7. Akbank,
 8. Albaraka,
 9. Ziraat Katılım Bankası

Devlet destekli ev kredisi ve faizsiz yada düşük faizli ev kredisi nasıl alınır? Faizsiz ev almak isteyenler ve faizsiz ev kredisi veren bankalar hangileri?

Bankalarına başvuruda bulunabilir ve 60 ay vade ile faizsiz kredi imkanlarından yararlanabilirsiniz.

Ayrıca bulunduğunuz bölgede bir çok inşaat şirketi belli aya kadar faizsiz konut kredisi imkanı sunmaktadır, burada 81 ilde tüm şirketleri bildirmemiz oldukça zor olacaktır ancak bulunduğunuz ili ve peşinatınızı yoruma yazarsanız sizler için en hızlı çözüm yolunu iletiriz.

Konut kredi başvurularınız, bölge ve ekspertiz hakkında tüm sorularınızı yorum alanına yazarak uzman bankacılar ve ekspertizler anında yanıt alabilirsiniz. Konut kredileri hakkında güncel sorularınız, konut kredisi başvurusunda aldığınız yanıtlar ve ekspertiz hakkında sorularınızı yoruma bildirebilirsiniz.