• %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  %
 • BITCOIN
  581722
  % 0,70
 • %
 • ETHEREUM
  35604
  % -1,16

Evlilik Kredisi Devlet Destekli

Evlilik Kredisi Devlet Destekli

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından, evlenmek isteyen gençlere destek olmak amacı ile faizsiz evlilik kredileri verilmektedir. Devlet tarafından yaşam standartlarının iyileştirilmesi adına verilen en önemli kararlardan biri de evlilik kredisi olmuştur. Devlet destekli evlilik kredisini alabilmek için bazı şartlar aranmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca belirlenen şartların başında 18-24 yaş aralığı gelmektedir. Faizsiz evlilik kredisi alabilmek için bu yaş aralığında olmak zorunludur.

Devlet destekli faizsiz evlilik kredi çekmek için yapılması gerekenler nelerdir, faizsiz evlilik kredisi veren bankalar hangileri, devlet desteğiyle faizsiz kredi nasıl başvurulur.

Faizsiz evlilik kredisi veren bankalar hangileri, faizsiz evlilik kredisi başvurusu için ne yapılmalı

Faizsiz evlilik kredisi veren bankalar hangileri, faizsiz evlilik kredisi başvurusu için ne yapılmalı.

İkinci olarak Türk Ceza Kanunu’na göre, ağır suç işleme nedeni ile herhangi bir sabıkasının bulunmama şartı aranmaktadır. Ağır suç cezaları alanlar bu imkandan faydalanamayacaklardır. Üçüncü şart ise evlenmek için maddi durumunun iyi olmadığının ispatlanması gerekmektedir. Evlenmeye gücü yetmeyen, 18-24 yaş arası ve ağır suç cezası almamış tüm gençler faizsiz evlilik kredisi alabilecek ve evlenmek için girilen masraflarla baş edebilecekler.

Ayrıca kredi çekmeden de evlenenler için devlet desteği mevcut. Evlenmek için para biriktirenlere devletin %20’ye varan para biriktirme desteği bulunmaktadır. Bu konuyla ilgili Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır yazısına bakabilirsiniz.

Çeyiz hesabı nedir ve nasıl açılır, çeyiz hesabı açmak için hangi bankalardan yapılır

Çeyiz hesabı nedir ve nasıl açılır, çeyiz hesabı açmak için hangi bankalardan yapılır

Faizsiz Evlilik Kredisi Nasıl Başvurulur?

Bu üç şartı da sağlayan kız ve erkek her Türk vatandaşı gençler, devlet destekli faizsiz evlilik kredisi için devlet bankalarına başvurabilecek. Bir yıl geri ödemesiz toplamda 10.000 lira evlilik kredisi devlet tarafından kendilerine ödenecektir. Geri ödeme süresi evlilik kredisinde dört yıldır. Evlenip ilk yılda çocuğu olan aileler kredi ödemelerini bir yıl ileriye atabilecekler. Yaş aralığı üniversite okuyanlar için 18-26 olarak belirlenen evlilik kredilerini kullanacak gençlerden yetim olanlar veya devlet yurtlarında büyüyenler, kredi ödemelerini iki yıl erteleyebilecekler. Bankalar tarafından verilecek olan bu kredi başvurusunu yine bankalara yapmak gerekmektedir.