• %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  %
 • BITCOIN
  333633
  % -4,61
 • %
 • ETHEREUM
  18478.11
  % -9,52

Ev Kredisi Koşulları

Ev Kredisi Koşulları

Ev sahibi olmak isteyenlerin en çok başvurduğu yöntem kredi çekmektir. Diğer adı ile Mortgage olan ev kredileri için bankaların farklı şartları olabilmektedir. Bazen bir banka kredi başvurunuza onay vermezken diğeri verebilmektedir. Bu da bankaların risk profillerinin ve risk politikalarının farklı olmasından kaynaklanmaktadır. Ortak istenen şartlar ise ilk başta kredi özgeçmişidir. Kredi notu ile tanımlanan kredi özgeçmişi, başvuru sahibinin bankalarda borcu olup olmadığının araştırılmasıdır. Kredi başvurusu için ödenmemiş bir taksitinin olmaması, karşılıksız çekinin bulunmaması ve kredi taksitlerinin düzenli ödeniyor olması gerekmektedir. Tüm bu olumlu veriler kredi notunu yükseltmekte ve ilk şartı yerine getirmektedir.

Ev Kredisi Peşinat Oranları Nedir?

İkinci aranan şart düzenli gelirin olduğunun ispatlanmasıdır. Bankalar kredi başvurusu yapan kişilerden düzenli maaş bordrosu, varsa kira ve diğer gelirleri gösteren belgeler istemektedir. Düzenli gelir miktarları alınabilecek ev kredisi miktarını belirlemektedir. Gelir yükseldikçe daha fazla kredi çekilebilmektedir. Alınacak evin değerinin yüzde 10 ile 25’i arası miktarını banka peşinat olarak isteyebilir. Peşinat olarak istenen oran bankadan bankaya değişiklik gösterir. Bankalar genelde alınacak evin %20 peşinat olarak vermenizi ve değerinin %80i kredi olarak kullandırmayı tercih eder.

Ev kredisi alırken nelere dikkat edilmeli, ev kredisi için hangi şartlar gerekir, en uygun ev kredisi veren bankalar hangileri?

Ev kredisi alırken nelere dikkat edilmeli, ev kredisi için hangi şartlar gerekir, en uygun ev kredisi veren bankalar hangileri?

Ev kredisi çekme koşulları nelerdir, ev kredisi çekerken nelere dikkat edilmeli ve peşinat oranları neler, ev kredisi çekmek için ne tür belgeler istenir ve kredi nasıl çıkartılır.

Ev kredisi verecek olan banka, satın alınacak ev için Değerleme yani Eksper raporu istemektedir. Bu raporla evin inşaat kalitesi, değeri ve fiziki durumu ispatlanır. Yeminli uzmanlar tarafından çıkartılan raporda tapu kaydı, ortalama evin değeri ve varsa hisse payı belirtilir. Çıkartılan bu raporla ev kredisi verilebilmektedir. Tüm bu şartlar yerine getirildiğinde ev kredisi ihtiyaç sahibine ödenmektedir.

faizsiz ev kredisi

Ev kredisiyle ilgili aklınıza gelen tüm sorularınızı yorumda yazarak uzman bankacılar tarafından anında yanıt alabilirsiniz. Tüm il ve ilçeler için ev kredisi kullanım koşulları ve tüm faiz oranları hakkında yazımızda olmayan tüm bilgileri yorum ile yanıt alabilirsiniz.