• %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  %
 • BITCOIN
  581465
  % 0,60
 • %
 • ETHEREUM
  35640
  % -1,06

Dosya Masraflari Nasıl İade Alınır

Dosya Masraflari Nasıl İade Alınır

Bankalardan çektiğiniz kredilerin dosya masrafları geri iade alınabiliyor. Bu konu ile alakalı bir dilekçe yazmanız gerekiyor. Yeni çıkan uzun süre önce değişen kanunlara göre bankalar sizden dosya masrafı adı altında aldığı ücreti siz talep etmeniz durumunda geri ödemek durumundadır. Banka kredi dosya masrafı nasıl geri alınır? Detaylar yazımızda…

Günümüzde bir çok insan bankadan kredi çekiyor. Bu krediler ile kimisi borçlarını öderken, kimisi de ev ve araba alıyor. Yani bankalar artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Bu krediler bankalardan alınırken, dosya masrafı adı altında neredeyse her banka karşınıza bir bedel çıkarıyor. 2014 yılında bu bedele itiraz eden bir vatandaşın mahkeme kararı emsal niteliği taşımaya başladı. Yargıtay kararına göre bankaların aldığı dosya masrafı adı altında alınan miktar, vatandaşın itiraz etmesi durumunda geri iade edilebilecek.

HER ALINAN PARA DOSYA MASRAFI DEĞİLDİR

Dosya masrafı denilince kredi çekerken ödediğiniz her ücret bu başlık altına girmiyor. Banka sizden kredi çekme süresinde ekspertiz ücreti, hayat sigortası ücreti, erken kapatma cezası gibi farklı paralar da alabilmektedir.  Bu ödenen paraların geri iadesi yapılmamaktadır.

Çektiğiniz kredinin dosya masraflarını nasıl geri alınır, dosya masrafı iadeleri için izlenecek yol nelerdir

Bunların dışında kalan, direk olarak dosya masrafı adı altında bir ücret ödediğinizden eminseniz, bu ödemeyi belgelendirmeniz durumunda banka size geri ödeme yapacaktır.

DOSYA MASRAFI NASIL BELGELENDİRİLİR?

Dosya masrafı adı altında bir ödeme alınıp alınmadığını, banka dekontunuzu kontrol ederek öğrenebilirsiniz. Eğer banka dekontunu kaybettiyseniz, o zaman bankaya giderek bu dekontu tekrar çıkartabilirsiniz. Bankalar bu dekontu vermek için artık para talep etse de sizin alacağınız mebla bu rakamdan daha yüksek olacağı için, paralı da olsa dekontu çıkarttırınız. Böylece belgelendirmiş olduğunuz dosya masrafını bir dilekçe ile bankadan talep edebilirsiniz.

Kredi dosya masrafları sorgulama ve iadesi için yapılması gerekenler nelerdir? Çekilen kredinin dosya masrafı nasıl alınır, tüketici hakları kredi dosya masraf iadesi nasıl başvurulur?

Bankalar dosya masraflarını farklı isimlerde tahsil etmiş olabilir. Krediyi ilk çektiğiniz zaman hesabınıza yatan para tutarı üzerinden kesintileri kontrol ettiğinizde rahatlıkla fark edebilirsiniz. Kesilen dosya masrafları tahsis ücreti, kredi kullanım ücreti vs. gibi isimler adı altında kesintiler yapmış olabilir. Bu kesintilerin banka personeline nedenini sorduğunuzda size dosya masrafı yada benzer bir açıklamada bulunacaklardır. İşte bu tarz kesintilerin itirazı ve iadesi talebinde bulunabilirsiniz.

Dosya masraflarınız ile ilgili banka başvurularınız veya tüketici hakem heyetine başvurularınız ile ilgili sormak istediğiniz soruları yorum alanına belirterek anında uzman bankacılardan destek alabilirsiniz.