• %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  %
 • BITCOIN
  333642
  % -4,53
 • %
 • ETHEREUM
  18448.51
  % -9,47

Dosya Masrafları Nasıl Geri Alınır

Dosya Masrafları Nasıl Geri Alınır

Bankalardan alınan kredilere ait dosya masraflarını geri alabilmek için, kredi alınan bankanın genel müdürlüğüne dilekçe yazılması gerekmektedir. İsim, soy isim, adres ve telefonun olduğu kimlik fotokopinizle dilekçede geriye dönük 10 yıllık dosya masrafının geri ödenmesi talep edilmeli ve dilekçe iadeli taahhütlü bankaya postalanmalıdır. Bankaların cevap vermek zorunda oldukları bu dilekçeye olumsuz cevap alındığı takdirde Tüketici Hakları Derneği’ne başvurarak en geç üç ay içinde dosya masrafları kişi adına geri alınabilmektedir.

İhtiyaç kredisi, taşıt kredisi veya konut kredisi alırken kesilen dosya masrafları, yasal olmamasına rağmen halen bankalar tarafından kesilmeye devam etmektedir. Ancak son dönemlerde konut kredisinin çekilen tutar üzerinden %1 ‘i geçmeyecek şekilde yasal olan bir dosya masrafı eklendi. Bu yasal ücret 2015 yarısından sonra geldi, bu tutara itiraz ederseniz alamayabilirsiniz. Yeni çıkan kanunla artık dosya masraflarının geriye dönük bankalardan geri alınması mümkün kılınmıştır. İlk olarak kredi kullanılan bankaya gidilip kredi dosya masraflarının dekontu alınmalıdır. Ya da hesap hareketlerinden, kesilen dosya masrafı görülüp geri ödenmesi talep edilebilir. Alınan dekont ve yazılan dilekçe ile daha önce kredi alınan bankanın genel müdürlüğüne talepte bulunmak gerekir.

bireysel_emeklilik-nasil-cikilir

Dosya masrafları iadesi konusunda bankalardan geriye dönük dekont yada hesap hareketi istediğinizde size bu belgeleri vermemek için ellerinden geleni yapacaklardır. Bizlerden alınmıyor çağrı merkezini arayın, merkezden talep ettik sonra gelir vb gibi cümleler kurulması durumunda bu durumu şikayet edeceğinizi belirtirseniz işiniz daha da kolaylaşacaktır. Ayrıca bu işlem için ayrıca para isteyen bankalarda var bu durumda kesinlikle para vermeyin çünkü bu hesap hareketlerini istemek sizin en doğal hakkınız.

Bankalarda çektiniz kredinin dosya masraf iadesi nasıl alınır, başvurusu nasıp yapılmalıdır ve izlenecek yollar nelerdir.

Bankalarda çektiniz kredinin dosya masraf iadesi nasıl alınır, başvurusu nasıp yapılmalıdır ve izlenecek yollar nelerdir.

İadeli taahhütlü postalanan dilekçeye olumsuz cevap alınırsa, Tüketici Hakları Derneği, kredi sahibi adına bankalardan dosya masraflarını geri almaktadır. Direkt avukatlar aracılığı ile de dosya masrafları geri alınabilmektedir. Özellikle bu işlerle uğraşan profesyonel avukatlar, gayet düşük ücretlerle dosya masraflarını geri almaktadırlar. İki ay gibi kısa bir sürede dosya masraflarını geri alan avukatlar bulunmaktadır. Gerek Tüketici Hakları Derneği, gerekse avukatlar aracılığı ile artık dosya masrafları 10 yıl geriye dönük olarak talep edenlere iade edilmektedir.

banka-kredi-dosya-masrafi-iadesi-sorgulama

Tüketici Hakem Heyetinden çıkan iade kararına istinaden bankalar karşı dava açabilmektedir. Ayrıca çıkan kararın masrafının yarısı vermek için size ikna ve uzlaşma aramasında bulunabilirler. Bu konuda özellikle uzlaşma çağrısında kabul etmeyin çünkü banka kaybedeceği ve masrafı ödeyeceğini anladığı ödemeler için müşteriyi arayarak ödeyeceği masrafın yarısını teklif ederek uzlaşma yoluna gitmeye çalışıyor. Kabul etmeyin ve paranızın tamamını alabilir yada kabul edip işin uzamasını beklemeden bankanın iade ettiği parayı daha çabuk alabilirsiniz karar sizin.