• %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  %
 • BITCOIN
  605906
  % 1,90
 • %
 • ETHEREUM
  40531
  % 1,69

Bireysel Kredi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Bireysel Kredi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Bireysel kredi başvurusu için gerekli olan evraklar nelerdir? Bankalar kredi başvurusunda hangi evrakları istemektedir? Özel sektör ve Kamu çalışanları için kredi başvurusunda gerekli evraklar nelerdir?

Bireysel krediye ihtiyacı olanların ilk aklına gelen soru hangi evraklara ihtiyacı olduğudur. İlk olarak bireysel kredi alınacak bankaya müracaat edilmesi gerekmektedir. Genelde aynı evrakların istendiği kredi başvurularında, banka sizden istediği evrakların bir listesini verecektir. Kredi başvurularında kredi türüne göre doldurulan bir kredi başvuru formu vardır. Bireysel kredi için kredi başvuru formunu doldurmak ilk adımdır. Her resmi işte olduğu gibi kredi başvurularında kimlik belgesi istenmektedir. Nüfus cüzdan fotokopisi veya aslını vermeniz yeterli olacaktır. Nüfus cüzdanı yanında değilse, ehliyet veya pasaport ta aynı işi görmektedir.

İkinci istenen belge ikametgah belgesidir. Bunu için de kişinin kendi adına kayıtlı bir faturayı vermesi yeterlidir. Elektrik, su veya doğalgaz faturaları ikametgah belgesi vazifesi görür. Kredi başvurularında gelir belgesinin verilmesi zorunludur. Ücretli maaş çalışanları son üç ayın bordrolarını bankaya teslim etmek zorundadır. Emekli olup ta ihtiyaç kredisi çekecek olanlar, emekli maaşını aldıkları bankadan hesap hareketlerini gösteren belgeyi istemelidirler. Ya da emekli maaşının yazılı olduğu bir belge de bankadan alınarak ihtiyaç kredisi çekilecek bankaya verilmelidir. Son zamanlarda gelişen teknolojiye ayak uyduran kredi ve banka sistemleri artık bir çok bilgiyi ortak kullanılan sistemlerden çekmeye başladı. Örneğin gelir bilgilerinizi çoğu banka artık turkiye.gov.tr adresinden e-devlet şifrenizle maaş bodronuza ulaşabiliyor. Çünkü yeni yasal düzenlemelerde iş yerlerinizin verdiği maaş bodrusu ve sigorta geçmişiniz e-devlet içerisinde yer almakta. Eğer ki devlet memuruysanız bir çok banka sadece kimliğinizle size kredi verebiliyor. Çünkü siz göreve başlarken zaten ikamet adresinizi vs bir çok bilgiyi e-devlet içerisine işliyorlar bankalarda buradan çekebiliyor.

kredi-basvurusunda-istenilen-belgeler

Eğer şirket sahibi olarak ihtiyaç kredisi çekilecekse, şirket kuruluşundan kredi çekilecek ana kadarki değişiklikleri belirten Ticaret Sicil Gazetesi örneğini banka isteyecektir. Bunun yanında, işyeri faaliyet belgesi ve son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu çıkartılmalıdır. Son döneme ait mizan örneği, vergi makbuzu ve vergi levhası fotokopisi de istenen evraklar arasındadır. Kredi başvurularında tüm bankaların genelde istediği evraklar bunlardan ibarettir. Bazen ek evrak veya kefil de istenebilir. Kefil istenmesi durumunda tüm belgeleri kefilin ve kefil olanın eşinin de hazırlaması gerekmektedir.

Aklınıza takılanları Yorumda sorun uzman bankacılar tarafından en hızlı ve doğru bir şekilde yanıt alın.