• %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  %
 • BITCOIN
  579667
  % 0,54
 • %
 • ETHEREUM
  35568
  % -1,07

Bireysel Emeklilik Sisteminden Nasıl Çıkılır

Bireysel Emeklilik Sisteminden Nasıl Çıkılır

Bireysel emeklilik, sosyal güvenlik sistemine destek olmak adına ve sistemi tamamlamak için kurulmuştur. Sisteme girenler sadece aylık gelir içim mi giriyorlar? Bireysel emeklilik sistemine girenler ileri ki zamanlarda toplu nakit ihtiyacı olduğunda kaynak olarak kullanabiliyorlar kısacası para biriktirme için de bireysel emeklilik sistemini kullanabiliyorlar.

Bireysel Emeklilik artık 45 yaş altı tüm kamu ve özel sektör çalışanları tarafından otomatik katılım ile zorunlu hale geldi. Peki maaşından bu kesintilerin olmasını istemeyenler yada hali hazırda bireysel emekliliği olanlar bu ikinci bireysel emeklilikten nasıl çıkabilecek?

BES’ den Nasıl Çıkılır?

Bireysel emeklilik sistemi katılımcıları, yeni konut veya araba almak için bireysel emeklilik sisteminden önce çıkmak veya bu sistemi farklı birikimler için kullanabilirler. Bu sistemden çıkmanın bir çok dezavantajı bulunmaktadır, fakat acil bir nakit ihtiyacınızı karşılayacağınız için çok büyük sorunlar yaratmayacaktır.

bireysel-emeklilik-devlet-katkisi

Bireysel emeklilik sisteminden nasıl çıkabilirim? Bireysel emeklilik sistemi tamamen gönüllü katılım ile yapıldığı için çıkmakta tamamen sizin kararınızdır. Fakat bu bireysel emeklilik sisteminden çıkarken, neler kaybedeceksiniz?

Öncelikle çıkmak için hangi sigorta şirketinden yapıldıysa o şirket ile görüşülerek iptal talebinde bulunulmalı. Bankadan yaptıysanız bankanın sigorta iştirakı ile görüşülmeli. Örneğin Garanti Bankası ‘dan yaptırmış olduğunuz BES için Garanti Emeklilik A.Ş ile görüşmelisiniz. İş Bankası ‘ndan yapmış olduğunuz Bireysel Emeklilik için Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş ile görüşmeniz gerekir. Buna göre hangi sigorta şirketi ile yapıldıysa oranın müşteri hizmetlerini arayın. Nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız YORUM dan destek isteyin sizlere nasıl yapacağınızı anında yanıt veririz.

zorunlu-bes-nedir-bes-zorunlu-mu

Eğer ki erken çıkış yapmak istediğiniz Bireysel Emeklilik devletin zorunlu olarak katılım sağladığı emeklilik türüyse bu emeklilikte katılım payı ödemeden direk çıkabilirsiniz ve bu konuyla ilgili aşağıda detaylı bilgi aktarıldı. Ancak siz devletin zorunlu olarak başlattığı BES değil de daha önceden yaptırdığınız bir bireysel emeklilik varsa bunda katılım ücreti de kesilmektedir. Bu konuda sigorta şirketine muhakkak sormanızda fayda var.

Sisteme kayıtlı olduğunuz süreyle orantılı sizden vergi oranı kesilecektir, aynı şekilde sistemde kaldığınız süre boyunca devlet katkı payı gelirinizi de kaybetmiş olacaksınız. Sistemden ilk üç yıl içerisinde çıkarsanız devlet katkı payını maalesef ki alamıyorsunuz. Üç yılın sonrasında, %15, altıncı yıl bitiminde %35, onuncu yıldan sonra ise %60’ını hak etmiş oluyorsunuz. Tümünü kazanmanız için emekli olmaya hak kazanmış olmanız gerekiyor.

Çektiğiniz kredinin dosya masraflarını nasıl geri alınır, dosya masrafı iadeleri için izlenecek yol nelerdir

Çektiğiniz kredinin dosya masraflarını nasıl geri alınır, dosya masrafı iadeleri için izlenecek yol nelerdir

Tüm bunları göz önünde bulundurduktan sonra Bireysel Emeklilik sağladığınız şirketiniz ile iletişime geçmelisiniz. Büyük ihtimalle müşteri temsilcileri sizi bireysel emeklilik sisteminden çıkmamak adına ikna etmeye çalışacaktırlar. Çıkmak için başvuru yaptığınız da firma size 5 iş günü içerisinde ayrılma bilgi formu, ayrılma talep formu ve hesap özetinizi gönderecektir. Bu formları ve sözleşmeleri doldurup imzaladıktan sonra faks veya mail aracılığı ile emeklilik şirketine göndermeniz gerekmektedir.

Bireysel emeklilik boyunca hesabınızda tüm birikimler ve eğer ki şartlara uyuyorsanız devlet katkısı hesabınızda ki kazancınız gönderdiğiniz formun şirkete ulaşması ile beraber yirmi iş günü içerisinde formda belirttiğiniz banka hesabınıza gönderilir.