• %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  %
 • BITCOIN
  334334
  % -4,51
 • %
 • ETHEREUM
  18550.9
  % -9,16

Bes’ten Çıkmak İçin İzlenecek Yollar Nelerdir

Bes’ten Çıkmak İçin İzlenecek Yollar Nelerdir

Zorunlu BES adı altında devlet 45 yaş altı tüm çalışanları bu sisteme dahil etti. BES’ten çıkmak isteyen bir çok kişi ise ne yapacağını bilemedi. BES’ten nasıl çıkılır? BES’ten çıkmak isteyen kişiler ne yapması gerekir? Detaylar yazımızda…

Öncelikle Bireysel Emeklilik devletin tasarruf mevduatını teşvik etmek ve vatandaşların hem birikim yapmasını hedeflemek aynı zamanda birikimlerini yastık altında tutması yerine devletin ve finans kuruluşlarının işletebileceği bir ortamda tutmak amaçlanmıştır. Bu sayede hem paranız değer kazanırken hem yeni yatırımlar yapılması için kolay bir bütçe oluşturulmuş olacaktır. Bu yüzden bireysel emeklilik hem sizin birikim yaparken paranızın değerlenmesi hem de yeni yatırımlara katkı sağlamanızı sağlamış olacaktır. Ayrıca günümüz şartlarında Bireysel Emeklilik en fazla getirisi olan tasarruf mevduatı haline gelmiştir. Bu yüzden Bireysel Emeklilikten çıkış yapmadan önce bir kez daha düşünüp araştırma yapmanızda fayda olacaktır.

bes detayları, bes nedir

bireysel emeklilik detayları, bireysel emeklilik nedir

Geçtiğimiz Ocak ayı itibariyle devlet Bireysel Emeklilik Sistemi’ni tüm 45 yaş altı kamu veya özelde çalışan kişilere zorunlu yaptı. En az 2 ay BES’te kalma zorunluluğu olan bu kişilere, 2 ay sonunda BES’te kalmaya devam etmeleri durumunda devlet tarafından 1000 lira katkı payı hesaplarına yatırılacağı, 2 ay sonunda ise çıkan kişilerin bu katkı payından yararlanamayacağı söylenmişti. Bir çok kişi BES’ten çıkma kararı aldı. Ama BES’ten nasıl çıkılacağını ve hangi işlemleri yapmaları gerektiğini bilemediler. İşte bu yazımızda BES’ten çıkmak için ne yapmamız gerektiğini anlatacağız.

BES’TEN NASIL ÇIKILIR?

besten nasıl çıkılır, bestek çıkış yolları

bireysel emeklilikten nasıl çıkılır, bireysel emeklilik çıkış yolları

Devlet sadece Ocak ve Şubat ayında Bireysel Emeklilik Sisteminde kalmayı zorunlu tutmuştu. Daha sonra ise isteyen vatandaş BES’ten ayrılma hakkına sahiptir. Bu kapsamda bu sistemden çıkmak isteyen kişi eğer devletin belirlediği sürelerden önce çıkış yapması durumunda hiçbir katkı payından ve gelirlerden yararlanamayacaktır. BES’ten çıkış yapmak isteyen kişiler BES’e başvurduğu şirkete dilekçe ile başvurması sonucu 10 iş günü içinde yatırdığı paraları şirket hesabına geri aktaracaktır.

Bireysel Emeklilik Çıkışı İçin Dilekçe Örneği

bes iptal dilekçe örneği

bireysel emeklilik bes iptal dilekçesi

Devlet çalışanın maaşından 100’de 3 kesinti yapıp bu parayı BES’e aktarmaktadır. Devlet bu rakamı artırabilme veya azaltabilme yetkisi bulunmaktadır.  Eğer bir kişinin 2 bin lira maaşı varsa, devletin BES için uygun gördüğü 100’de 3 olan 60 lira her ay maaşından kesinti ile ödenecektir. Yani 1 yıl BES’te kalan bir kişi çıkmak istediğinde  720 lira para iadesi alacaktır.

Bireysel emeklilikten nasıl çıkılır, bireysel emeklilik yani bes iptal dilekçesi örneği nasıl olmalıdır, bireysel emeklilik sisteminden ne kadar sürede çıkabiliriz

Zorunlu Bireysel Emeklilik yani BES ten çıkmak isteyenler için artık kurumlarının anlaşmalı olduğu emeklilik şirketini arayarak kolay bir şekilde çıkış yapılabilmekte. Bunun için 2 ay içerisinde emeklilik şirketini arayıp çıkış yapmak istediğinizi belirterek sistemden çıkış yapabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik hakkında sorularınız yada BES ten çıkış ile ilgili sorularınızı yorum alanına yazarak Uzman Emeklilik çalışanları tarafından anında yanıt alabilirsiniz.