• %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  %
 • BITCOIN
  417560
  % 1,23
 • %
 • ETHEREUM
  29819
  % -0,50

Banka Kredi Dosya Masrafı İadesi Sorgulama

Banka Kredi Dosya Masrafı İadesi Sorgulama

Bu zamana bankalar tarafından verilen krediler de “dosya masrafı” ismi ile sizden istenilen komisyon ödemeleri vardı. İlerleyen dönemlerde, Yargıtay tarafından bu konu hakkında yapılan çalışmalar doğrultusun da bu masraf ücretlerini haksız bularak, yapılan dosya masrafı ödemelerin geri iadesinin yapılması konusunda açıklık getirildi.

Banka Kredi Dosya Masrafı İadesi Sorgulama

Son iki yıl içerisinde yüz binlerce insan, dosya masrafı iadesi için başvuru yapıyor. Dosya masrafı iade başvuruları ile onaylanan tüm bankalar tarafından 5 milyar TL dosya masrafı geri iadesi yapıldı. Bu rakam bankalar için oldukça ciddi bir rakam. 2014 yılı öncesinde ki çekilen krediler için başlatılan dosya masrafı iadesi başvuruları ilk olarak Ziraat Bankası ve diğer bankalar doğrudan kabul etti ve dosya masraflarını geri iadesini gerçekleştirdi. Bu durumda bankaların diğer kalanı ise Tüketici Hakem Heyeti veya Tüketici mahkemelerinden gelen kararlara göre hareket etmeye devam etti.

Türkiye’de kredi kullanım sayısı çok fazla olduğu için dosya masraf başvuruların da yoğunluklar başladı ve sıralar oluştu. Dosya masrafları sonuçlandırmaları uzun sürmeye başladı.

Tüketici hakem heyetine başvuruda bulunmadan önce kredi kullandığınız bankadan masrafın alındığına dair hesap özeti ve dekontlar almanız gerekiyor. Bunun için bankalar yasal olarak sizin bu talebinizi karşılaması gerekiyor. Önceleri bu hesap özetleri için herhangi bir sorun çıkartmadan bankalar ücretsiz olarak veriyordu ancak bu masrafların şubelerin karlarından düştüğü için birçok banka bu hesap özeti talebi için artık masraf talep etmekte.

Buna alternatif olarak şubeden almak yerine internet şubesinden yada kullandığınız bankanın telefon bankacılığı aracılığıyla da bu masrafların dekontlarını ve hesap özetlerini talep edebilirsiniz.

Kredi dosya masrafını nasıl sorgulayabilirim?

dosya-masrafi-iadesi-sorgulama

Banka Kredi Dosya Masrafı İadesi Sorgulama dosya masrafı iadesi sonucunu nasıl öğrenebilirim e-devlet dosya masrafı iadesi nasıl sorgulanıyor hakem heyeti sonucu öğrenme..

Dosya masraflarınızı e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Bunun için e-devlet şifreniz olması gerekmektedir. Eğer ki e-devlet şifrenizi bilmiyorsanız en yakın PTT şubelerinden alabilirsiniz. E-devlet şifresi nasıl alınır konusunda daha detaylı bilgi almak için internet sitemizi inceleyebilir ve daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Çektiğiniz kredinin dosya masraflarını nasıl geri alınır, dosya masrafı iadeleri için izlenecek yol nelerdir

Çektiğiniz kredinin dosya masraflarını nasıl geri alınır, dosya masrafı iadeleri için izlenecek yol nelerdir

Ayrıca kullandığınız bankanın internet şubesinden e devlete otomatik giriş yapabiliyorsunuz. Birçok banka artık bu hizmeti müşterilerine sunmakta. Bunun için bilgisayardan internet şubesine giriş yapmanız gerekiyor.

Kredi dosyası masrafı sorgulamak için e-devlete giriş yapmanız gerekmektedir. TC kimlik numaranız ile birlikte e-devlet şifrenizi girişinizi yapabilirsiniz. E-devlet üzerinde tüketici şikayetleri için oluşturulmuş özel alana ulaşarak bulunan kredi masraflarınızı öğrenebilirsiniz.

Konu hakkında sorularınızı yorum kısmına yazarak en hızlı şekilde uzmanlardan cevap alabilirsiniz.