Asgari Ücretli Ne Kadar Kredi Çekebilir

Asgari ücret ile çalışan bir kişi gelirinin en fazla üçte biri kadar taksit ödeyebileceği doğrultuda kredi çekebilir. Bankalar kredi kullandırırken ödeme yapacak olan kişinin bir çok farklı durumda değerlendirmede bulunarak ona göre bir kredi tutarı ve taksit sayısı belirler. Bu değerlendirmeler hem krediyi kullanacak olan müşterinin ödeme zorluğu yaşamaması hem de kendi kullandırmış olduğu kredinin riske atılmaması için.

asgari-ucret

Bankaların kredi kullandırırken yapılan değerlendirmeleri öncelikle kredi notuna bakılır. Eğer ki kredi notu kredi kullanmak için uygunsa değerlendirme başlar. Banka kredi kullandırırken başka bir bankaya kredi yada kredi kartı borcunuz var mı buna bakılır. Krediniz varsa bu kredinin taksitleri de hesaba katılarak gelirinizin en fazla üçte birini taksit olarak ödeyeceğiniz şekilde belirlenir. Bu bilgiler dikkate alındığı zaman günümüz şartlarında asgari ücret 1300tl ‘dir. Buna göre aylık taksit ödemeniz en fazla 430tl olabilir.

Asgari Ücretle Çalışan Kredi Limiti Ne Kadar

Eğer ki aynı ev içerisinde evliyseniz çalışan eş, bekarsanız anne baba geliri varsa bu durum değişebilir. Ancak bu iki durumda da şartlar ve kredi kullanımlar farklıdır. Evli olan ve eşi çalışanlar kendi eşinin gelirini aynı ev içerisine giren bir gelir olduğu için kendi geliri gibi gösterip kredi çekebileceği rakamı artırabilir. Tabi ki bu durumda çalışan eş’inde başka ödemiş olduğu kredi borcu olmaması lazım. Eğer bekarsanız ve ailenizle birlikte yaşıyorsanız çalışan aile bireylerinizi ancak kefil olmak şartıyla gelir bilgisi olarak gösterip yine kredi çekeceğiniz miktarı artırabilirsiniz.

kredi borcu varken ikinci kredi cekilir mi ikinci kredi nasıl çekilir aynı bankadan ikinci kredi
kredi borcu varken ikinci kredi cekilir mi ikinci kredi nasıl çekilir aynı bankadan ikinci kredi

Asgari ücret ile çalışan bireyin kredi limiti ne kadar olur ve çekebileceği kredi tutarı ne kadar, Asgari ücretli kredi çekme limiti ve aylık en fazla ne kadar öder.

Kredi çekecek olan kişilerin bireysel ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi için çekeceği kredinin geri ödemesinin toplamının 48 ay karşılığı 430tl aşmamasına dikkat edilmeli. Buna göre bir hesaplama yapacak olursak, hiç borcu olmayan ve sadece kendi gelir bilgisiyle başvuruda bulunacak birisi ihtiyaç kredisi için en fazla 48 ay taksitle 15.000TL kredi çekebilir ve böylelikle aylık ödemesi yaklaşık 430tl – 440tl civarında olur.

Ölen Kişinin Kredi Borcu

İşe yeni giren kamu yada özel sektör çalışanı ne kadar zaman sonra kredi çekebilir? Kredi çekmek için gerekli olan sigortalı çalışma süresi ve şartları nelerdir tüm detaylar Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir yazımızda..

Asgari ücretli  ne kadar konut kredisi çekebilir adlı başlığımızda bu konuyu daha detaylı araştırıp sizlere bilgi paylaşımında bulunduk. Bu yazımıza ayrıca bakabilirsiniz.

Sorularınızı yorum yazarak belirtebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Çekerken Nelere Dikkat Edilmeli başlıklı makalemizde ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*