• %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  %
 • BITCOIN
  333997
  % -4,65
 • %
 • ETHEREUM
  18512.85
  % -9,35

Araç Kasko Değeri Nasıl Hesaplanır

Araç Kasko Değeri Nasıl Hesaplanır

Yeni alınan araçların hemen kasko sigortası yaptırılarak, kaza gibi istenmeyen durumlarda meydana gelen zararı kasko şirketinin ödemesi yoluna gidilir. İlk olarak aracın kasko değeri belirlenir. Aracın hesaplanan kasko değeri üzerinden sigortalanması tercih edilmektedir. 1987 yılından bu yana yayımlanan kasko değer listesi motorlu kara taşıtlarının kasko yapılmasında kullanılmaktadır. Listede son 15 yılın kasko değerleri yer almakta olup daha eski yılların kasko değerleri sigortalı veya sigorta şirketinin birlikte alacakları ortak kararla belirlenir.

Aracın kasko değeri hesaplanırken sıfır araç ile ikinci el araç fiyatlarının belirlenmesi gerekir. Önemli bir konu olan araç kasko değerini hesaplama işini uzmanların yapması gerekmektedir. Araç kasko değeri hesaplanırken birçok değişken etmen dikkate alınmaktadır. Özellikle ikinci el otomobil piyasasını ekonomik ve siyasi gelişmeler olumlu ya da olumsuz etkilemektedir. Faizlerin veya döviz kurlarının oynaması, otomotiv sektörüne yeni vergilerin gelmesi gibi birçok nedenle ikinci el otomobil fiyatları sık-sık değişmektedir. Bu değişiklikler aracın kasko değerine yansımaktadır.

Araç Kasko Hesaplama

arac kasko degeri hesaplama, kasko yaptırılırken nelere dikkat edilmeli, kasko hesaplamasına neler etki eder

araç kasko değeri hesaplama, kasko yaptırılırken nelere dikkat edilmeli, kasko hesaplamasına neler etki eder

Kasko yaptırırken sigortacınız ile tüm detayları konuşmaktan kesinlikle çekinmeyin. Aldığınız kasko hizmetinin dışında kalan hasar karşılama mümkün olduğunca olmasın. Örneğin aldığınız kasko sigortasında fiyatlandırma az olsun diye doğal afetleri kaldırırsanız ve aracınızla yağmurlu havada kaza yaptığınızda bu doğal afetten kaynaklanan bir kaza olacağından kasko karşılamaz. Terör olaylarının az yaşandığı bir yerde olmanızdan dolayı terör hasarlarını karşılamayı çıkarırsanız aranız park halindeyken çizilmesi, cam, ayna vb araca zarar verilmesi terör olayıdır ve kasko karşılamaz.

Ayrıca zorunlu trafik sigortasıyla kasko ile arasında ki fark ve kapsam alanlarını daha iyi kavramak için zorunlu trafik sigortası konumuza da  göz atmanızda fayda var.

zorunlu trafik sigortasi kapsami neler, trafik sigortasi hesaplama, trafik sigortasi en uygun

zorunlu trafik sigortasi kapsami neler, trafik sigortasi hesaplama, trafik sigortasi en uygun

Araç kasko değeri sorgulama ve hesaplama nasıl yapılır? Araç kasko fiyatlandırma alınırken nelere dikkat edilmeli? Araç kasko değeri hesaplanırken nasıl yol izlenmeli?

Araç değer listesine araca sonradan eklenen her türlü aksesuar ve parçalar dahil edilmemektedir. Bunlar için ayrıca beyanda bulunmak gerekir. Sigortacı ile sigortalı arasında anlaşarak netleşen kasko değeri poliçeye eklenmektedir. Aksesuarların araç kasko değerine etkisi oldukça fazladır. Piyasa fiyatlarına göre belirlenen kasko değerleri araçtan araca farklılık göstermektedir. Kasko fiyatını belirleyen araç değerinin doğru hesaplanması gerekmektedir.