• %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  %
 • BITCOIN
  390892
  % -6,19
 • %
 • ETHEREUM
  27198
  % -8,64

Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır

Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır

Çeyiz hesabı açtırmak için öncelikle 27 yaş sınırı aranmaktadır. 27 yaşından küçükler çeyiz hesabı açtırmak için bankalara başvuru yapabilecekler. Çeyiz hesabı açtırabilmek için Türk vatandaşı veya mavi kartlı olmak yeterli olmaktadır. 5.000 liralık çeyiz yardımı almak için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Çeyiz yardımından faydalanmak için nüfus cüzdanı ile yurt içindeki tüm bankalara müracaat edilebilir. Mevduat hesabı veya katılım fonu ile açılacak hesaba üç yıl boyunca düzenli ödeme yapılması gerekmektedir.

Çeyiz Hesabı Nedir?

18 yaşından küçük olanların ailesi ile birlikte hesap açtırmaları da mümkündür. Yalnızca tek çeyiz hesabı açtırılabilecek ve ortak hesaplar çeyiz hesabı olarak değerlendirilemeyecektir. Çeyiz hesapları bankalar arasında transfer olamayacak, hangi bankada açıldı ise o bankada devam edecektir.

Çeyiz hesabı nedir ve nasıl açılır, çeyiz hesabı açmak için hangi bankalardan yapılır

Çeyiz hesabı nedir ve nasıl açılır, çeyiz hesabı açmak için hangi bankalardan yapılır

Evlenecek olanlar çeyiz hesabıyla birikim nasıl yapılır, çeyiz hesabı nedir ve hangi bankalarda açılır, çeyiz hesabı devlet katkısı ve açan bankalar hangileridir.

Ayrıca düğün yapacak olanlar için devlet destekli ve faizsiz düğün kredisi de çekebilmektedir, bu konuyla ilgili yazımızı kontrol edebilirsiniz. Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Çekilir?

Devlet destekli faizsiz evlilik kredisi nasıl alınır? Faizsiz evlilik kredisi çekme koşulları nelerdir.

Devlet destekli faizsiz evlilik kredisi nasıl alınır? Faizsiz evlilik kredisi çekme koşulları nelerdir.

Üç yıl boyunca düzenli ödeme yapılan çeyiz hesabında biriken paraya, üç yılın sonunda evlenileceği zaman devlet tarafından 5.000 lira ilave yardım yapılacaktır. Hem erkek hem de kızın ayrı açtırabileceği çeyiz hesaplarına ayrı-ayrı devlet yardımı yapılacaktır. Yardım miktarı 15.000 liraya kadar çıkabilecek, evlenecek gençlere ciddi desteği olacaktır. Evlilik için biriktirilen paraya, birikimlerin yüzde 20’lik kısmı kadar devlet yardımı yapılacaktır. Açtırılan çeyiz hesabına üç yıl boyunca düzenli olarak her ay en az 100 lira, en fazla 1.000 lira yatırmak gerekmektedir. Üç veya dört yıl kesintisiz ödenen tutarın yüzde 10’u, dört veya beş yıl ödenen tutarın yüzde 15’i beş yıldan fazla ödenen tutarın yüzde 20’si kadarı devlet katkısı olarak hesap sahibine ödenecektir. Evlendikten altı ay sonra bankadan birikim çekilebilecektir.

YORUMLAR YAZ
 • Ekonomi haberleri5 sene önce
 • Teşekkürler… Ellerinize sağlık