Bireysel Emeklilikte Yeni Dönem

Bireysel Emeklilikte Yeni Dönem

Bireysel Emeklilik sistemi için yapılan değişikliğin kanun kapsamında özel sektörde ve kamu da çalışanların 45 yaş altı herkes için otomatik katılım ile Bireysel Emeklilik sistemi zorunlu oluyor. Ancak sistem otomatik katılım ve zorunlu olmasının yanı sıra cayma hakkı da sunmakta. Bireysel Emeklilik ile ilgili tüm detaylar yazımızda..

bireysel-emeklilik

Bütçe komisyonunda kabul edilmesinin ardından Resmi Gazete de yayımlanan Bireysel Emeklilik sistemi yurt içi tasarruf oranlarının artırılması ve çalışan her kesimin çalışma dönemi boyunca birikim yapıp refah seviyesinin emeklilik döneminde artırılması hedeflenmekte. Bu kapsamda Otomatik BES e giriş uygulaması 1 Ocak 2017 de çalışarak 45 yaş altı çalışan tüm kesimi kapsam dahiline alacak.

Yeni dönem Bireysel Emeklilik sisteminde özel emeklilik planlamasına yönelik uygulama otomatik katılım ile başlamış olacak. Çalışanlar otomatik olarak bir planlamaya dahil edilecek ve belirli şartlar dahilinde Emeklilikten çıkma hakkı da bulunuyor, bu cayma hakkıyla ilgili detayları da aşağıda açıklıyoruz..

zorunlu-bes-nedir-bes-zorunlu-mu

1. BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ HANGİ KESİMİ KAPSIYOR? BİREYSEL EMEKLİLİK ZORUNLU MU? KAMU DA ÇALIŞANLARI KAPSIYOR MU? ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞANLAR DA DAHİL Mİ?

Türk vatandaşı olan ve 29 Mayıs 2009 tarihli 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunun 28.maddesi kapsamında olup 45 yaşını doldurmamış olanların 31 Mayıs 2016 tarihli 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının a ve c bentlerine göre çalışmaya başlamış olanlar, iş verenin Kanun kapsamına göre düzenlenen bir Emeklilik Sistemine otomatik dahil ediliyor.

bireysel-emeklilik-devlet-katkisi

Yeni Dönem Bireysel Emeklilikte cayma hakkı olduğundan dolayı tam anlamıyla zorunlu olduğu söylenemez. Sadece tüm çalışanlar otomatik dahil olacak ve tüm kesim KAMU çalışanlar ve ÖZEL SEKTÖR dahil sisteme otomatik giriş yapacak.

2. NE KADAR SÜREDE CAYMA HAKKI BULUNUYOR? CAYMA HAKKIYLA ÇALIŞANA PARA İADESİ YAPILIYOR MU? ARA VERİP DAHA SONRA DEVAM EDİLİR Mİ?

Çalışanların  tamamı otomatik olarak katılım sağladıktan sonra Bireysel Emeklilik içinde 2 ay kaldıktan sonra cayma hakkı bulunuyor. Çalışanın cayma talebinde bulunduktan sonra ödediği katkı payları ve varsa hesabında yatırımdan biriken parası 10 iş günü içerisinde çalışanın talep ettiği hesabına yatıyor.

Cayma halinde ödenen katkı payları, varsa hesabında bulunan yatırım gelirleri ile birlikte 10 işgünü içinde banka çalışana iade ediliyor. Sadece cayma hakkının yanı sıra çalışan eğer ki ödemede dönemsel bir zorluk çekiyorsa ara verme talebinde de bulunabilir.

bireysel_emeklilik-nasil-cikilir

3. ÇALIŞAN İŞYERİ DEĞİŞTİRİRSE NE OLUR? YENİ İŞ YERİNDE EMEKLİLİK PLANI YOKSA NE OLUR? TÜM İŞYERLERİ BU SİSTEME GEÇECEK Mİ? İŞVEREN ÇALIŞANI NASIL EMEKLİLİĞE DAHİL EDECEK?

Çalışan kesim iş yeri değişirse yeni iş yerinde emeklilik kapsamında çalışanın birikimi ve sistemde kazandığı emekliliğe esas süresi yeni iş yeri Bireysel Emeklilik sözleşmesine aktarılıyor. Eğer ki çalışanın yeni başladığı iş yerinde Bireysel Emeklilik sözleşmesi bulunmuyorsa eski devam ettiği sözleşme kapsamında prim ödemeye devam edebilir, eğer bildirmezse otomatik olarak sonlanır ve bu durumun emeklilik şirketine bildirmesi gerekir.

bireysel emeklilik

Tüm iş yerleri bu sisteme geçecek midir bu konuda tam net bir açıklama bulunmuyor. İşyerleri Otomatik katılıma kendi çalışanlarını dahil etmek için Emeklilik ve Sigorta şirketlerinin sunacağı teklifler doğrultusunda çalışanlarını dahil edecek.

4. AZ YA DA FAZLA ÖDEME YAPILABİLİR Mİ? NE ZAMAN ÖDEME YAPILIR? İŞ YERİ PARAYI GEÇ YATIRIRSA NE OLUR? NE ZAMAN EMEKLİ OLUNUR?

Çalışanların katkı payı Yeni Dönem Emeklilik kanunu kapsamında belirtilen prim esasına göre kendi gelirinin yüzde 3’üne karşılık gelecek şekilde katılım sağlanır. Tutar otomatik olarak maaş ından kesilerek direk aktarılması planlanıyor.

İş yerleri çalışan adına parayı yatıracağı için eğer ki bir gecikme olursa sözleşme kapsamında çalışanın gecikmeli kaybını üstlenerek yatırmak zorundadır. 

Bireysel Emeklilik sisteminin şartları daha önceki Bireysel Emeklilik sisteminde olduğu gibi aynı. Bireysel Emekliliğe katılım başladıktan sonra 10 yıl boyunca prim ödeyip 56 yaşına gelince emekliliğe hak kazanıyor. Bu süreye gelindiğinde hem kendi yatırdığı primler, hem devletin katkıları ve yatırımdan kazandığı tüm paraları alabilecek.

5. DEVLET KATKISI NE KADAR SAĞLANACAK? ERKEN ÇIKMA DA NE KADAR PARA ALINIR? YÜKSEK PRİM ÖDEME YAPILABİLİR Mİ? DEVLET KATKISI NE ZAMAN ALINIR?

Normal emeklilik sistemlerinden farklı olarak devlet otomatik katılımda bulunan tüm çalışanlara bir defaya mahsus 1000tl tutarında bir ek destek vermekte. Bunun yanı sıra gelir sigortası yaptırılırsa prim tutarının %5 lik kısmı içinde yine devlet desteği bulunmakta. Ayrıca yine Bireysel Emeklilik sistemine dahil olanların ödedikleri katkı payının yüzde 25 lik kısmı kadar devlet ek katkı sağlamakta.

Kredinizi biz çekelim siz ödeyin

Erken çıkma durumunda çalışanın Emeklilik sisteminde kaldığı süre boyunca maaşından kesilen tutarı tekrar alabilmekte. Ayrıca prim ödemelerinde daha yüksek bir kesinti olmasını yine iş yerine bildirerek daha yüksek prim ödeme yapmalarına olanak sağlanabilir.

Devletin sağlamış olduğu katkıları alabilmek için sistemde en az 3 yıl kalmanız gerekiyor. 3 yıl önce Bireysel Emeklilikten çıkarsanız devletin sağlamış olduğu katkıyı alamazsınız. 3 yıl ile 6 yıl arasında ödenen primler için devlet katkısının %15 i kadar alınabilir, 6 ile 10 yıl kalınırsa %35i alınır eğer 10 yıl devam edilirse %60 kadar devlet katkısı alınır.

6. İŞVEREN KATKI YAPACAK MI? MAAŞLARDAN NE KADAR KESİNTİ OLACAK? BİREYSEL OLARAK KATILIM OLUNUR MU? ÇALIŞAN KENDİNE GÖRE SÖZLEŞME SEÇEBİLECEK Mİ?

Bireysel Emeklilik için işveren herhangi bir ek katkısı olmayacak sadece maaşınızdan emeklilik primini yatıracak.  Kesintiler prim esaslı olacağı için kazancın daha önce de belirttiğimiz gibi %3ü kadar kesinti olacak. Çalışanlar toplu olarak işveren tarafından dahil edileceği için otomatik katılıma bireysel katılmam mümkün olmayacak. Ayrıca çalışan kendi başına emeklilik şirketi seçme veya farklı sözleşmeye dahil olma imkanı olmuyor. Çünkü işveren toplu olarak teklif alıp sözleşme yapacak.

7. CAYMA HAKKI SONRASINDA KULLANMAYANLARA KATKI NE KADAR OLACAK? İŞVEREN İFLAS EDER, YA DA ŞİRKET KAPATIRSA NE OLUR?

Cayma hakkını kullanmayan çalışanlara, bir kereye mahsus olmak üzere devlet, bin lira ilave katkı yapacak.

Çalışanların birikimleri emeklilik fonlarında ve devlet güvencesi altında. İşverenin çalışanlardan yaptığı kesintiyi kasasında tutma hakkı yok. Ayrıca işveren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca da denetlenir.

8. MEVCUT BİREYSEL EMEKLİLİĞİ OLANLAR NE YAPACAK? BES İPTAL ETTİRİLİP, OTOMATİK KATILIMA GEÇİLİR Mİ? BİRİKİMLER NERELERDE DEĞERLENDİRİLECEK?

Otomatik katılım sistemine katılmak zorunlu ve 45 yaş altı tüm çalışanlar işverenler tarafından otomatik sisteme sokulacak. Ama çalışanlar 2 ay sonra sistemden çıkabilirler, böylece iki BES’leri olmaz. İsteyen otomatik katılımda da kalabilir; böylece, iki BES’i olmuş olur ve devletin otomatik katılım için sunduğu bin liralık haktan yararlanabilir.

kredi-alirken-nelere-dikkat-edilmelidir

Bireysel Emeklilik Sistemi iptal edilip otomatik katılıma dahil olma gibi durum söz konusu değil.

Çalışanların birikimleri işveren ile Emeklilik şirketinin anlaştığı emeklilik fonlarında değerlenerek katılım sağlanmış oluyor.

9. HERHANGİ EKSTRA BİR KESİNTİ SÖZ KONUSU OLACAK MI? İŞ YERİ İHLALLERDE NE OLUR?

Emeklilik primi dışında başka herhangi bir kesinti olmaz. Mevcut priminiz ne ise o tutar kadar kesinti olur. Eğer iş yerleri her hangi bir ihlal olursa bu ihlaller için 100tl para cezasına maruz kalacaktır.

Ayrıca emeklilik hizmetinizi e-devlet üzerinden emeklilik bölümünden  takip edebilir ne kadar birikim yaptığınızı rahatlıkla takip edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İller Bankası nedir ne iş yapar başlıklı makalemizde iller bankası ne demek, iller bankası nedir ve iller bankası nedir hakkında bilgi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ